Cyklus workshopov, na ktorých spoznáte tvorbu významných umelcov a zároveň si vyskúšate vlastnú výtvarnú interpretáciu.
Počas programu bude k dispozícii detská zóna s hračkami a so starostlivosťou o deti pomôžu dobrovoľníčky. Workshop aj detská zóna budú prebiehať v jednej sále.
Program vedie Petra Baslíková.
Trvanie: od 10:00 do 11:30
Vstupné: 18€ / rezervácia na tel. 0915 720 819 alebo staromestskekulturnecentra.sk
----
9.4. Mark Rothko
Prečo sa stáva, že sa pred dielami Marka Rothka niektorí návštevníci rozplačú? Poďme zistiť, aké rôzne pocity môžeme cítiť pri vnímaní umenia a čo všetko má vplyv na náš zážitok. Je žltá farba vždy veselá a čierna tá smutná, alebo môže čierna priniesť pocit pokoja a žltá vyvolať nepokoj? Na vzťahy medzi farebnými plochami sa zameriame aj v tvorivej časti workshopu.
Výtvarné zručnosti nie sú podmienkou, budeme experimentovať. Vyskúšame si výtvarnú techniku nanášania farby s valčekom.
23.4. Hilma af Klint
Predstavte si, že tvoríte dielo, ktorému vedia ľudia porozumieť až o mnoho rokov. Priekopníčka abstraktného umenia Hilma af Klint si jasne uvedomovala, že jej tvorba je pre súčasníkov príliš neuchopiteľná. Ešte pred pätnástimi rokmi takmer neznáma, dnes fascinuje svojím príbehom a dielom: na jej výstavu v Guggenheimovom múzeu v New Yorku v roku 2018 prišlo vyše 600-tisíc návštevníkov. Ako znázorniť svet taký, aký skutočne je? Poďme sa spolu s Hilmou pokúsiť zviditeľniť neviditeľné.
Výtvarné zručnosti nie sú podmienkou, budeme experimentovať. Workshop bude mimoriadne voňavý: budeme pracovať s mydlom a ovčím rúnom.
7.5. Leonardo da Vinci
Vedeli ste, že dĺžka nosa môže zodpovedať dĺžke ucha? A platí to u každého? Aj takýmito otázkami sa zaoberal Leonardo da Vinci vo svojej umeleckej príprave. Tento všestranný renesančný umelec venoval veľkú pozornosť pozorovaniu a vnímaniu priestoru. Na workshope sa inšpirujeme jeho odporúčaniami ako precvičovať zrak – overíme si svoj odhad vzdialeností, preskúmame vzťahy prvkov na jednom z jeho obrazov cez vlastnú intuíciu aj pomocou pravítka.
Výtvarné zručnosti nie sú podmienkou, budeme experimentovať. Vyskúšame si prácu s tušom.
21.5. Raffael Santi
Raffael Santi, majster vrcholnej renesancie, nás aj dnes inšpiruje svojou schopnosťou zachytiť ideál krásy a harmónie. Počas workshopu prenesieme kresbu jeho Madony tradičnou metódou a vytvoríme si vlastné temperové farby podľa dobových receptúr. Objavíme, ako miešanie farieb a použitie vzácnych pigmentov prispievalo k jedinečnej estetike jeho diel. Pridajte sa k nám a zažite tvorivý proces renesančného majstra na vlastnej koži!
Výtvarné zručnosti nie sú podmienkou, budeme experimentovať. Vyskúšame si proces výroby vajíčkovej temepery.
4.6. Claude Monet
Lekná namaľoval viac ako 250-krát, a predsa je každý obraz jedinečný. Pre mnohých umelcov je typická tvorba sérií a Claude Monet mal pre ne zvláštnu slabosť. Zdá sa, že v jeho dielach nejde len o samotné rastliny, ale najmä o zachytenie atmosféry. Aká je ideálna vzdialenosť na pozorovanie jeho obrazov? A ktorú farbu tento impresionista nikdy nepoužíval? Na workshope si vyskúšame impresionistickú techniku nanášania farby v malých plochách.
Výtvarné zručnosti nie sú podmienkou, budeme experimentovať.