iná akcia
Ázijský deň
Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky, Veľvyslanectvo Indonézskej republiky, Veľvyslanectvo Japonska a Veľvyslanectvo Vietnamskej socialistickej republiky vás pozývajú na podujatie Ázijský deň, ktoré sa bude sa konať v altánku na Hviezdoslavovom námestí. V rámci snáh na prehĺbenie záujmu a pochopenia Ázie a jej kultúry festival predstaví pozoruhodný výber tradičných umení, bojových umení, gastronómie a prinesie čaro jedinečnej ázijskej kultúry. Vstup je voľný.
Táto akcia sa konala v minulosti

Program

13:30   Slávnostné príhovory veľvyslancov zúčastnených krajín a čestných hostí

14:00   Program Japonska:

O Japonsku - krátke predstavenie krajiny

Divadlo kjógen Brno - predstavenie divadelného žánru kjógen a fraška kjógen

Susugigawa (Veľké pranie)
V súčasnosti jedna z najpopulárnejších hier žánru kjógen. V Japonsku sa po prvýkrát hrala v roku 1952 – 53. Pôvodne francúzska stredoveká fraška Le Cuvier (Fraška o kadi) bola preložená do japončiny a následne realizovaná s využitím výrazových prostriedkov a hereckých techník divadla kjógen. Manžel „pod papučou“ je neustále manželkou a svokrou nútený do všakovakých domácich prác. Keď ho však nútia jedného dňa prať v rieke špinavé kimoná, mužovi dôjde trpezlivosť a nechá naschvál jedno z manželkiných kimon uplávať. Žena sa pokúša kimono zachrániť, ale strhne ju prúd. Muž využíva situáciu a záchranou topiacej sa manželky sa snaží vydobyť si zodpovedajúce postavenie „hlavy rodiny“.

Kjógen je forma tradičného japonského komediálneho divadla, ktoré opisuje najmä každodenný život obyčajných ľudí v stredoveku. Na rozdiel od divadla nó sa väčšina hier hrá bez masiek a prostredníctvom vtipu je zobrazená univerzálna ľudskosť. Kjógen sa pozerá na život cez optiku humoru. Každodenné stretnutia medzi pánom a sluhom, kňazom a laikom, manželom a manželkou, podvodníkom a vidiečanom sú plné hlúpych chýb, ktoré vedú k nedorozumeniam. Tie sa prekonávajú vtipmi, spevom a tancom. Ľudské zlyhania vedú k ironickým zvratom, nie katastrofám.

O divadle kjógenu z Brna:

Divadlo kjógen bolo založené v roku 2001. Hlavným impulzom vzniku bola návšteva slávnej hereckej rodiny Šigejama v Prahe v roku 1998. Od roku 2005 súbor funguje ako občianske združenie. Súbor vznikol na podnet českého dramatika, režiséra a míma Huberta Krejčího a majstra Šime Šigejamu, riaditeľa Hereckej asociácie hier nó a kjógen a laureáta cien za kultúrny prínos prefektúre Kjóto a za podiel na uchovávaní tradičnej kultúry mesta Kjóto. Súbor sa venuje štúdiu, realizácii a uvádzaniu japonských frašiek kjógen v českom a slovenskom prostredí. Jedná sa o ojedinelý a dlhoročný projekt vzájomnej kultúrnej spolupráce medzi českými a japonskými divadelníkmi, ktorá je podporovaná pravidelne organizovanými tvorivými dielňami pod vedením japonských majstrov. Divadlo kjógenu je nositeľom prestížnej ceny Zaikašó, ktorú udeľuje divadelný ústav pri univerzite Hósei. Počas turné po Japonsku v roku 2008 poctila jedno z ich predstavení návštevou princezná Akišino.

14:45   Program Indonézie:

Predstavenie Indonézie

Tanec Pendet (uvítací tanec) je tradičný tanec z Bali, pri ktorom sa predkladajú kvetinové dary na očistenie chrámu alebo divadla. Tento tanec zvyčajne predvádzajú mladé tanečníčky nesúce misky s lupeňmi kvetov, ktoré počas tanca vyhadzujú do vzduchu. Ide o uvítací tanec, ktorý víta publikum a pozýva duchov, aby si užili predstavenie.

Tanec Tor-tor
Ide o tradičný tanec kmeňa Batak zo severnej Sumatry. V dávnych dobách bolo tanečné vystúpenie veľmi dôležité počas obradu a malo mystický charakter. Okrem toho sa tancoval aj po ukončení zberu úrody a počas svadobného obradu.

Tanec Titirah pochádza zo západnej Jávy. Počas tanca sa strieda pomalé a rýchle tempo.

Bojové umenie Pencak silat je tradičné Indonézske bojové umenie. Pre Pencak Silat je typické precízne nacvičovanie technik v pomalom tempe. Až po ich zvládnutí sa prechádza k vykonávaniu technik v rýchlosti. Tradičný Pencak Silat sa vyznačuje elegantnými pohybmi, rýchlymi zmenami vysokého a nízkeho postoja a estetický zahajovacími fázami boja.

Tanec Enggang Balian pochádza z východného Kalimantanu. Zoborožce sú dôležitou súčasťou kmeňa Dayak. Tanec Enggang zobrazuje radosť zoborožcov, keď svojmu partnerovi ukazujú svoje pekné pierka. Ide o mystický tanec, ktorý vypovedá o sile a udržiavaní prirodzenej stability. Tento tanec je tiež modlitbou, aby sme sa chránili pred zlými vecami a žili krásny život.

Tanec Lengger je tradičný tanec, pochádzajúci z regiónu Banyumas zo strednej Jávy. Posolstvom tanca je dodať odvahu každému, aby mohol poznať a brániť pravdu a zbaviť sa škaredosti.
Ukážka varenia šéfkuchárom Saminom/Yusufom, pomocná kuchárka Oh Mei Ying

Mini koncert Angklung

Angklung je hudobný nástroj, ktorý tvoria dve bambusové rúrky pripojené k bambusovému rámu. Od roku 2010 ho zaradila organizácia UNESCO do zoznamu svetového ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva. Tento nástroj, pozostáva z dvoch až štyroch bambusových trubíc zavesených v bambusovom ráme, ktorý je spojený ratanovými šnúrami. Rúry sú starostlivo upravené majstrom remeselníkom, tak aby pri zatrasení vznikli určité tóny. Každý Angklung produkuje jednu notu alebo akord, takže viacerí hráči musia spolupracovať, aby mohli hrať melódie. Angklung je populárny v celej juhovýchodnej Ázii, no vznikol na území dnešnej Indonézie a už mnoho storočí ho hrávajú Sundánci.

15:45   Program Číny:
Úvod do Číny

Slečna Wang Xin, mladá čínska vokálna umelkyňa a koloratúrna sopranistka, pôsobiaca v rakúskej Linz Opera a Bulharskej národnej opera

Škola kungfu a taiji - Taiji and Taiji meč, hlavné školy čínskych bojových umení (viac ako desať druhov štýlov a predstavení so zbraňami), základné pohyby čínskych bojových umení a skupinové predstavenie so šabľami
Wushu je bojové umenie siahajúce hlboko do minulosti Číny. Toto bojové umenie pozostáva z množstva rôznych bojových štýlov. Najznámejšie z nich sú štýly napodobňujúce zvieratá, ako napríklad štýl modlivky, tigra, opice a mnoho ďalších. Taktiež tieto štýly využívajú rôzne zbrane ako meč, palica, šabľa..

Taiji quan (Tai ti čuen) je jednou zo súčastí wushu, je jedným z najcharakteristickejších predstaviteľov vnútorných štýlov.

16:30   Program Vietnamu

Predstavenie Vietnamu
Prezentácia o rituálnom speve “Chau Van” - Rituálny tanec “Chau Van” – pieseň Druhá dáma hôr a lesov
Spev Chau Van z delty Červenej rieky na severe krajiny je starodávnou formou umeleckého predstavenia vo Vietname. Vznikol v 16. storočí a následne sa rozšíril do okolitých oblastí. Táto obradná činnosť je vykresľovaná v náboženských farbách. Chau van kombinuje spev a tanec a využíva sa na vyzdvihovanie zásluh dobročinných božstiev alebo národných hrdinov. Hudba a poézia sú tu  zmiešané s rôznymi rytmami, pauzami, tempami, prízvukmi a výškami.

Prezentácia o monochorde - Monochord je tradičný hudobný nástroj Vietnamu. Podľa knižných záznamov bol prvý Monochord vyrobený už v roku 1770, ale i napriek tomu mnohí vedci odhadujú, že jeho história je až o tisíc rokov dlhšia. Monochord, na ktorý sa hrajú sóla, je ústredným prvkom vietnamskej ľudovej hudby, žánru, ktorý je v krajine stále populárny. Využíva sa tiež ako sprievod pri recitácii poézie.
Monochord – pieseň Južná uspávanka dieťa, pieseň Vietnam, moja vlasť, pieseň Vlasť je kopa sladkého hviezdicového ovocia

Prezentácia o lotosovom tanci – Lotosový kvet kvitne v kalnej vode, takže je symbolom krásy a optimizmu – viery, že dokážete prekonať aj tie najhoršie okolnosti. Tento tradičný tanec je budhistickou tradíciou, v ktorej tanečníci vystupujú vo farebných kostýmoch, ktoré symbolizujú otvorenie kvetu lotosu – oslavu narodenia Budhu. Tento tanečný štýl vznikol začiatkom 17. storočia v období vietnamského feudalizmu. Tanec sa pôvodne predvádzal v cisárskych palácoch, ale dnes sa tancuje v tanečných divadlách po celom svete.

Lotosový tanec

17:15   Ukončenie Ázijského dňa 2022

Sprievodný program
Stánky krajín:
Čína: Úvod do čínskej kultúry a zážitky z čínskej kultúry
Indonézia: Jednota pre rozmanitosť
Japonsko: Predstavujeme japonskú kultúru divákom a umožníme im dotknúť sa jej

Vietnam: Predstavujeme vietnamskú kultúru a cestovný ruch

Odporúčame

Už jsme doma (CZ) + Schmrntz

Pi 21.6.2024 / Pink Whale

TIP

Emilíana Torrini (IS)

So 26.10.2024 / Majestic music club

TIP

Jarné BJD: The Wooten Brothers, Mike Stern Band

16.5.2024 - 21.5.2024 / Majestic music club

TIP