film
Zázračný aparát
Film, ocenený na festivale Sundance, mapuje vývoj médií za posledných 150 rokoch. Fascinujúca koláž videí zachytáva ľudstvo posadnuté obrazom, šikovne prepletá preslávené virálne úryvky z našej kolektívnej vizuálnej pamäte, ktoré prenášajú diváka v čase, priestore a skúsenostiach.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
17.08.2023, Št

Zábavná sociálno-antropologická koláž nabáda k zmene pohľadu na seba i svet okolo nás. Pútavý a provokatívny film produkovaný dvojnásobným víťazom Zlatej palmy Rubenom Östlundom (Štvorec, Trojuholník smútku) prináša množstvo otázok, napríklad ako ďaleko sme schopní zájsť pre najviac „lajkov“ a zhliadnutí.

Režiséri filmu hľadajú odpovede na otázku, čo nás núti scrollovať až do samotných hlbín internetu a čo nám vlastne táto kratochvíľa prináša. Ako ovplyvňuje neustála prítomnosť kamier našu spoločnosť? Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky sa autori filmu vracajú k samotným počiatkom média – k vynálezu fotografie, a následne aj filmu. Napriek obrovskému vplyvu, ktorý na nás majú všadeprítomné obrazy, mediálna a informačná gramotnosť nie je doteraz samozrejmosťou. 

,,Exponenciálny nárast množstva fotoaparátov a nimi vyprodukovaných obrazov znamená pre modernú komunikáciu rovnakú revolúciu, akú priniesla kníhtlač v roku 1450. Ale zatiaľ čo trávime roky v škole učením sa, ako interpretovať písomnú komunikáciu – učíme sa, ako písať, a ako byť kritickí k textom ostatných, veľmi málo sa venujeme obrazu, a to aj napriek tomu, že 80 percent informácií prijímame zrakom.‘‘

Film Zázračný aparát bol ocenený na festivale Sundance, kde získal Špeciálnu cenu poroty v sekcii dokumentov, a aj na festivale Berlinale v sekcii Cinema Vision 14plus. 

And the King Said, What a Fantastic Machine, Švédsko / Dánsko, 2023, 88 min
Réžia:
Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck

Premietanie v Kine Lúky je súčasťou podujatia Dokumentárne večery Ludwiga Bagina na tému.

Film na ČSFD

Odporúčame

Európske dni archeológie v Antickej Gerulate

So 15.6.2024 / Antická Gerulata Rusovce MMB - lokalita UNESCO

TIP

Ekovýchova na Kamzíku

7.7.2024 - 4.8.2024 / Centrum ekovýchovy a lesnícke arborétum Kamzík

TIP

Karol Plicka - Album k 10. výročiu Matice Slovenskej v Čadci

2.11.2023 - 30.6.2024 / Stredoeurópsky dom fotografie

TIP

Equilibrium String Quartet

So 13.7.2024 / Botanická záhrada

TIP