film
Svetlonoc

Mysteriózna dráma s prvkami hororu, ktorá sa odohráva v divokých slovenských horách, bola ocenená Zlatým leopardom na MFF Locarno 2022. Tridsiatnička Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred mnohými rokmi odtiaľto za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
29.09.2022, Št


Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch. So Šarlotou sa zblíži iba Mira, mladá excentrická bylinkárka, ktorá sa do dediny nedávno prisťahovala. Mira sa snaží zahojiť Šarlotinu boľavú dušu tým, že ju zoznamuje s liečivou silou tunajšej prírody. Keď svojej novej priateľke rozpovie historku o starej bosorke a divom dieťati, v Šarlote sa prebúdzajú spomienky na sestru, ktorá sa pred rokmi stratila.
V miestnych maštaliach za nejasných okolností hynú zvieratá a dedinou sa začínajú šíriť zvesti o holohlavom netvorovi v lesoch. Dedinčania Miru a Šarlotu obvinia z bosoráctva. Tá je – napriek narastajúcej hrozbe – odhodlaná zistiť pravdu o tom, čo sa pred viac ako dvadsiatimi rokmi stalo s jej sestrou. Šarlota sa musí vyrovnať so svojím pocitom viny a prijať zodpovednosť za vlastnú slobodu. Len tak bude schopná postaviť sa dedinčanom a vyrovnať sa so svojou minulosťou.

Tereza Nvotová, SR/ČR, 2022, 109 min.

Hrajú: Natalia Germani, Eva Mores, Zuzana Konečná, Marek Geišberg, Peter Ondrejička, Noël Czuczor

Odporúčame

Straty a nálezy

5.11.2022 - 30.4.2023 / Schaubmarov mlyn v Pezinku

TIP

Spectrum Quartett: Chuťková & Reich

Po 5.12.2022 / Nová Cvernovka

TIP

Meno

Ut 20.12.2022 / Štúdio L+S

TIP

Son Lux (USA)

Ne 12.3.2023 / Majestic music club

TIP