film
Plechový bubienok

Dej sa odohráva v rokoch 1899 – 1945 a sleduje osudy postáv na pozadí premien mesta Gdánska, sleduje tiež Oskarov príbeh. Oskar má podľa Schlöndorfa dve typické vlastnosti svojej doby: odmietanie a protest.

Táto akcia sa konala v minulosti

"Film s detským hrdinom o svete bez detstva." Legendárna snímka, ocenená Oscarom i Zlatou palmou, prichádza do kín v zreštaurovanej režisérskej verzii. Dej filmu sa odohráva v rozmedzí rokov 1899 - 1945 a sleduje pozvoľný nástup nacizmu i premenu gotického mesta Gdaňsk.

Rozprávačom príbehu je Oskar Matzerath, ktorý sa z odporu voči falošnému a pokryteckému svetu dospelých rozhodne pri svojich tretích narodeninách zastaviť svoj rast. Jeho detskosť mu pomáha zachovať si odstup a nezávislosť; jej príznakom sa stáva červenobiely plechový bubienok, na ktorý v proteste vytrvalo bubnuje. Čo si však s touto nezávislosťou počne uprostred spoločnosti, ktorou zmietajú čoraz agresívnejšie prejavy nálad a násilia?

Snímka Volkera Schlöndorffa dôsledne stiera hranice medzi svetom detí a dospelých, absurdným a vážnym, naturalistickým a magickým a vo výsledku aj morálnym a nemorálnym. Výsledkom je jedna z najpôsobivejších reflexií každodenného nacizmu v dejinách filmového umenia.

Plechový bubienok (Die Blechtrommel), Francúzsko / Nemecko, 1979, 164 min.
Réžia:
Volker Schlöndorff
Hrajú: David Bennent, Mario Adorf, Angela Winkler, Katharina Thalbach a ďalší

Ocenenia Oscar za najlepší cudzojazyčný film Zlatá palma ex aequo 32. MFF Cannes 1979 Cena Asociácie losangeleských filmových kritikov a Cena americkej Národnej filmovej rady za najlepší zahraničný film

Film na Čsfd.cz

Odporúčame

Zvuk knižnice

11.10.2022 - 19.10.2022 / Staromestská knižnica - pobočka Panenská

TIP

Rieka

Ut 11.10.2022 / Kino Pezinok

TIP

Premeny mesta: bratislavské vydanie

Po 17.10.2022 / Mestská knižnica v Bratislave -...

TIP

Nič sa nestalo

So 15.10.2022 / Ticho a spol.

TIP