film
Piesne Zeme
Hornatá krajina Nórska tvorí monumentálne pozadie tohto filmového zážitku z prírody. Margreth Olin vytvorila ohromujúce filmové dielo o živote, smrti, prírode a obyčajnej prítomnosti vo svete.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
15.02.2024, Št

Na pozadí závratne krásnej horskej scenérie rodného Nórska sa Margreth Olin vydáva na existenciálnu cestu s vlastnými starnúcimi rodičmi, ktorých ľudská prítomnosť slúži ako kritérium pre rozľahlosť nekonečných prírodných priestranstiev. Vzájomná láska a celoživotná vernosť jej rodičov sú tichým svedectvom toho, ako sa príroda odráža v ľudskej duši a naopak. Ale ani tá najpevnejšia hora nie je nemenná - a už vôbec nie v časoch, ako sú tie naše. Tento film rozhodne musíte zažiť v kine.

„Pozoruhodná poetická meditácia.“  Vox
„Hodné kín IMAX.“  RogerEbert.com

• Nórský kandidát na Oscara 2024

Fedrelandet, Nórsko, 2023, 90 min
Réžia:
Margreth Olin

26.1. o 18:00 v Kino Film Europe sa film premieta spolu s prednáškou Cestovateľské kino Nórsko.

Objavte kráľovstvo sychravého počasia a silného vetra. Spoločne sa vydáme na ďaleký sever za polárny kruh, kde sa striedajú polárne dni s polárnymi nocami. Vycestujeme na potulky Nórskom, pričom navštívime miesta známe aj neznáme, od Osla až po Nordkapp. Poznáme krásy tuzemskej prírody, snehové polia, majestátne hory a pľúca nám zaplní mrazivý vzduch. O tom, aké to je putovať touto úžasnou krajinou plnou fjordov, porozpráva vášnivá cestovateľka Zuzana Čaprnková. Nahliadnite do mentality národa, v ktorom vás bohatá severská kultúra nenechá chladnými.

Zuzana Čaprnková
je vyštudovaná fotografka, ktorá skúsila, aké je to žiť v krajine, kde v lete slnko nezapadá. V Nórsku študovala aj pracovala a precestovala ho celé od Osla až po Nordkapp. Cestovala aj na Ostrov bohov - Bali, kde na Univerzite umenia v Denpasare študovala tradičné umenie a jazyk. Do Indonézie sa okamžite zamilovala a našla v nej nekonečný zdroj inšpirácie. Bali je teraz jej druhý domov, kam sa neprestáva vracať. Miluje oceán, potápanie, dobré jedlo a dobrodružstvo. Okrem iných jej učarovali krajiny ako Island, Jordánsko, Irán, Maldivy a Vietnam. Ako sprievodkyňu ju môžete stretnúť na zájazdoch do Ázie a do Európy.

Film na ČSFD

Odporúčame

Yuku a himalájsky kvet

So 27.7.2024 / Kino Lumière

TIP

Konvergencie 2024

12.9.2024 - 30.9.2024 / Bratislava

TIP

Piknik vo Vodárenskej záhrade

28.7.2024 - 25.8.2024 / Vodárenská záhrada

TIP

Kurz grafiky 13+

Št 25.7.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP