film
Piata loď

Slovenský film Piata loď je príbehom netradičnej detskej rodiny inšpirovaný skutočnou udalosťou, na motívy úspešného rovnomenného románu Moniky Kompaníkovej. Film získal na Berlinale Kryštálového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
16.03.2017, Št

Aj detská hra sa môže stať niečím, čo navždy zmení život.

Rodinná dráma Piata loď vznikla na motívy úspešného rovnomenného románu Moniky Kompaníkovej, ktorý v roku 2011 získal cenu Anasoft litera.

Ponúka pohľad do sveta dospelých očami detí i pohľad do detského sveta, ktorý dospelí nemávajú. Je to príbeh detí, ktoré sa cítia na ulici bezpečnejšie než doma. Je o deťoch, ktoré hľadajú záchranné člny spájajúce svet fantázie a tvrdú realitu života.

Jarka je jedným z nich. Žije s matkou, ktorá na materstvo ešte nie je pripravená. Ženie ju túžba milovať a byť súčasťou funkčnej rodiny, a tak sa začne starať o dve bábätká ako ich „mama“.

Založí si „rodinu“ s chlapcom Kristiánom a spolu sa skrývajú pred dospelými v opustenej záhradnej chatke. Hrajú sa na rodinu tak, ako by v ich očiach rodina mala vyzerať. Vytvoria si svoj vlastný, čistý svet a vznikne medzi nimi pevné puto, ktoré si ponesú po celý život.

Piata loď, Slovensko / Česko / Maďarsko, 2016, 100 min
Réžia:
Iveta Grófová
Hrajú: Vanessa Szamuhelová, Matúš Bačišin, Katarína Kamencová, Johanna Tesařová

Film na csfd.cz

Odporúčame

Martin Benka

1.1.2020 - 31.12.2020 / Historické múzeum SNM

TIP

Generácia 909,76

26.6.2020 - 10.1.2021 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

Ženy a muži

Ut 13.10.2020 / Ateliér Babylon

TIP

Slobodná Európa

Majestic music club / Randal Club

TIP