film
O tele a duši

„Dvaja ľudia, jeden sen”. Maďarský film O tele a duši, prostredníctvom ktorého sa režisérka Ildikó Enyedi vrátila po dlhých osemnástich rokoch na medzinárodnú scénu, je nekonvenčná love story dvoch odlišne zmrzačených ľudí.

Dátum premiéry:
05.10.2017, Št
28.08.2026, Pi
31.08.2026, Po
01.09.2026, Ut

Maďarský film O tele a duši, prostredníctvom ktorého sa režisérka Ildikó Enyedi vrátila po dlhých osemnástich rokoch na medzinárodnú scénu, je nekonvenčná love story dvoch odlišne zmrzačených ľudí: starnúceho finančného riaditeľa bitúnku a mladej uzavretej kvalitárky mäsa.

Obaja hrdinovia, postupne ohromení zistením, že majú rovnaké sny, sa ich postupne pokúšajú spoločne plniť. Ľahko excentrická, taktilná i odťažitá romanca s prvkami každodennej drámy a čiernej komédie sugestívne tematizuje dualitu bdelosti a snenia, beštiality a humanity, duše a tela.

Film, ktorý nenásilne spája chladné pozorovanie a nezvyčajnú emocionalitu ťaží z výraznej vizuálnosti: z precíznych geometrických kompozícií, neokázalého prelínania lyrickosti a brutality, symbolického využitia farieb i sústredenej práce s hercami. Je to celkom pochopiteľné, že si práve tento film, ktorý medzi riadkami a pomocou snových metafor hovorí o mnohých súčasných spoločenských traumách.

O tele a duši (Testről és lélekről​), Maďarsko, 2017, 116 min.
Réžia:
Ildiko Enyedi
Géza Morcsányi, Alexandra Borbély, Zoltán SchneiderIldikó Enyedi

Ocenienia: Zlatý medveď, Berlinále 2017

Film na Čsfd.cz

Odporúčame

Neha

Po 31.8.2026 / Koncertná sieň Klarisky

TIP

Peter Lipa Band

Št 15.10.2026 / Kafe Scherz Palisády

TIP

Stanovačka na hrade

Pi 28.8.2026 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)

TIP

Cudzinec

Kino Mladosť / Kino Lumière / Ar...

TIP