film
Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti
Strhujúci a dojemný dokument o sile lásky, skromnosti, ľudskej odvahy a jednom z najhumánnejších činov v histórii ľudstva.
Táto akcia sa konala v minulosti

V roku 1939 Nicholas Winton z vlastnej iniciatívy zachránil 669 prevažne židovských detí počas nacistickej okupácie Československa pred istou smrťou a cez hranice hitlerovského Nemecka sa mu podarilo prepraviť ich do Veľkej Británie. Svedectvá a príbehy, ktoré rozprávajú zachránené deti, sa prelínajú so spomienkami Nicholasa Wintona i dokumentárnymi dobovými a archívnymi zábermi.

O svojom veľkom čine Winton mlčal neuveriteľných 50 rokov dokonca aj pred vlastnou manželkou, ktorá len náhodou našla na povale knihu výstrižkov zachytávajúcich osudy zachránených detí a "Wintonove deti" sa konečne mohli dozvedieť, komu vďačia za svoj život. Nezištný záchranca si vyslúžil označenie „britský Schindler.“ Nicolas Winton však označenie „hrdina“ neustále odmietal a trval na tom, že na rozdiel od Oskara Schindlera jeho život nebol nikdy ohrozený.

Dokumentom divákov sprevádza jedno z "Wintonových detí" reportér kanadskej televízie CBC Joe Schlesinger. Film Mateja Mináča získal v roku 2002 cenu International Emmy Award za najlepší dokumentárny film a mnohé ďalšie prestížne ocenenia na celom svete.

Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti, Česko / Slovensko, 2002, 64 min, dabing, 12+
Réžia:
Matej Mináč
Hrajú: Nicholas Winton, Karel Reisz, Václav Havel, Simon Wiesenthal, Adolf Hitler (a.z.), Ladislav Dostál

Film na ČSFD

Odporúčame

Hudba dneška v SNG 47 v Dvorane VŠMU

Ut 18.6.2024 / Koncertná sieň Dvorana

TIP

Gauguin

St 19.6.2024 / Kino Nostalgia

TIP

EnsembleSpectrum: James Tenney - Harmonic Space

Ne 30.6.2024 / Koncertná sieň Klarisky

TIP

VyNIKAjú. Ukryté pod šatami

1.3.2024 - 30.6.2024 / Apponyiho palác MMB

TIP