film
Nehanební bastardi

Nehanební bastardi (Inglourious Basterds), USA / Nem. / Franc., 2009, 153 min. Bolo nebolo v nacistami okupovanom Francúzsku… Réžia: Quentin Tarantino

Táto akcia sa konala v minulosti

Vitajte vo svete, kde historická realita ustupuje ľahko brutálnemu rozprávkovému rozprávaniu jedného z najkontrover­znejších režisérov súčasnosti.

On sám pritom tvrdí, že sa poetika Nehanebných bastardov asi najviac priblížila nálade filmu, ktorý mu urobil meno – násilníckej čiernočiernej komédii Pulp Fiction – Historky z podsvetia. Nemeckých vojakov ešte neprestali bolieť nohy po smelej invázii do západnej Európy, keď mladučkej Shosanne priamo pred očami nemecký dôstojník Hans Landa vyvraždil členov jej rodiny. Ona sama len tak tak unikne do Paríža, kde sa ukryje pod novou identitou prevádzkovateľky kina. Na inom mieste hákovým krížom rozkopanej Európy sa pod vedením ľahko vulgárneho amerického poručíka Aldo Rainea formuje nezvyčajná vojenská jednotka.

Úlohou jej členov je nielen prežiť na území plnom nacistov a ich prisluhovačov, ale zároveň likvidovať ich elity a to tak efektne, že tým budú medzi nimi šíriť strach a paniku. Hovoria si Bastardi a práve ich čaká tá najťažšia misia, ktorá môže úplne zmeniť priebeh vojny. V jednom parížskom kine sa chystá premiéra nového nemeckého propagandistického eposu a tejto udalosti sa má zúčastniť celý rad nacistických špičiek (možno aj samotný Hitler).

Úlohou Bastardov bude preniknúť na akciu a ukázať šéfom Tretej ríše, aké to je, keď je človek mŕtvy. Ale nepočítajú s tým, že priamo pod svetlami premietačky snuje svoj plán pomsty za smrť blízkych osirelá Shosanna a že keď sa jeden geniálny plán na atentát stretne s iným, výsledkom môže byť ešte geniálnejší neúspech. Nápad na film o elitnej vojenskej jednotke zrel v Tarantinovi viac než 10 rokov.

Hrajú: Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger, Daniel Brühl, Til Schweiger, Gedeon Burkhard, Jacky Ido, B. J. Novak, Omar Doom, August Diehl

Odporúčame

Halloween Horror Show

So 30.10.2021 / Red Cat Cabaret Club

TIP

Fragile Queen

Ne 26.9.2021 / Šimák Zámok Pezinok

TIP

Scott Bradlee's Postmodern Jukebox

St 22.6.2022 / Majestic music club

TIP

Drum'n'Brainz: Levela (UK)

Pi 24.9.2021 / WAX

TIP