Monumentálne dystopické sci-fi je neskorým dielom a takpovediac "gesamtkunstwerkom" nemeckého expresionizmu, prototypom vedecko-fantastického žánru, neúspešným pokusom o európsky blockbuster, svätým grálom filmových archívov, aj fenoménom popkultúry. Rozpráva príbeh o meste rozdelenom medzi svet nad zemou, obývaný mocnými továrnikmi, a svetom pod zemou, kde dennodenne zápasia robotníci so strojmi o vlastný život. Režisér Fritz Lang sa pri vizualizácii mesta budúcnosti inšpiroval newyorskými mrakodrapmi aj avantgardným umením a predznamenal ďalšie diela sci-fi žánru.
Metropolis, Nemecká ríša, 1927, 153 min, titulky, 12+
Réžia: Fritz Lang
Hrajú: Alfred Abel, Gustav Fröhlich, Rudolf Klein-Rogge, Fritz Rasp, Theodor Loos, Erwin Biswanger, Brigitte Helm, Fritz Alberti, Grete Berger, Olly Boeheim
+ prednáška: Oživené kresby a tiene nemeckého expresionizmu
V tieňoch filmového expresionizmu ožívajú vnútorní démoni medzivojnovej Weimarskej republiky, legendy nemeckej tradície aj trendy umeleckej avantgardy. Monštrá, fantazijné bytosti a manipulátori v hororových, rozprávkových či vedecko-fantastických príbehoch síce pochádzajú z alternatívnej reality, vypovedajú však o kolektívnom nevedomí krajiny pred nástupom nacizmu. Od expresívne štylizovaných filmov expresionizmu po realistickejšie filmy Kammerspielu a Novej vecnosti prekročili nemeckí filmári vlastný tieň a do sveta rozšírili novú vizualitu i atmosféru.