film
Kryštof

Kryštof, sotva dospelý muž, je na konci štyridsiatych rokov minulého storočia prijatý do mníšskej komunity, ktorá z núdze obýva jeden z kláštorných statkov na Šumave neďaleko nemecko-československej hranice.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
21.04.2022, Št

Pôvodné kláštorné budovy boli počas vojny poškodené a obsadené vojskom. Kryštof má ešte pred noviciátom, ale do komunity utiekol nielen po ceste viery k Bohu, ale aj pred konfliktami v rodine a politickými pomermi po februárovom prevrate. S bratmi sa delí o svet kontemplácie a ako článok reťazca prevádza prenasledovaných kňazov a hodnostárov cez hranicu. Keď sa raz v noci vracia, stane sa svedkom nemilosrdného zásahu proti skupine študentov, ktorí utekajú z neďalekej dediny, kde boli na povinnej brigáde.

Avšak nielen to: v tú noc je v akcii K (apríl 1950) zlikvidované i spoločenstvo mníchov a vracajúci sa Kryštof je svedkom ich transportu, svojim druhom však nemôže pomôcť. Miesto, do ktorého vkladal svoje nádeje i vieru, je zničené. Nadránom nachádza zraneného slovenského študenta, ktorý náhodou prežil a naivne si predstavuje, že ešte prejde cez hranicu a do roka sa vráti s Američanmi do oslobodeného Československa. Kryštof vidí ich záchranu v úteku preč od hranice, Cyril navyše nevyhnutne potrebuje ošetriť.

Spoločný zúfalý útek je vlastne miestopisom vtedajšieho Československa, útekom rozvrátenou, „odsunutou“ krajinou, ako aj márnym hľadaním internovaných bratov. Nakoniec v pomoci a pochopení zlyhá aj Kryštofov naivne ľavicový otec, ktorý síce Cyrila vo svojej ordinácii ošetrí, ale je príliš meštiansky zbabelý, aby im poskytol ďalšiu pomoc. Cyril tiež zistí, že jeho útek bol nepochybne prezradený kolegami z fakulty. Cyril pri riešení situácie mieri k oslobodzujúcemu násilnému činu, Kryštof ho ale odmieta. Prekliatie násilného činu však ako nešťastné fátum dopadne na Kryštofa. Cyril je neďaleko hraníc zatknutý a Kryštof sa stáva bezradným štvancom. 

Kryštof, Slovensko / Česko, 2021, 101 min.
Réžia: Zdeněk Jiráský
Hrajú: Mikuláš Bukovjan, Dávid Uzsák, Alexandra Borbély, Marek Geišberg, Peter Šimun, David Punčochář, Marek Pospíchal, Luboš Veselý, Vladimír Hauser, Marián Mitaš, Stanislav Majer, Ondřej Malý, Éva Bandor

15+

Film na csfd.cz

Odporúčame

Kino pod hviezdami 2022

15.8.2022 - 18.8.2022 / Námestie Milana Rastislava Štefánika (Eurovea)

TIP

Sting: vypredané

Ne 30.10.2022 / Zimný štadión Ondreja Nepelu (Slovnaft Aréna)

TIP

Next 2022: festival súčasnej hudby

28.9.2022 - 2.10.2022 / A4 - priestor súčasnej kultúry

TIP

Plechový bubienok

Ut 16.8.2022 / Kino Lumière

TIP