Táto akcia sa konala v minulosti

Prezývku Django dostal Peter Janda pri koncertovaní vo Francúzsku v šesťdesiatom ôsmom roku. Francúzi jeho meno stále komolili a oslovovali ho "Žambon", čo je šunka, "Žanda" alebo "Žamon". Až mu bubeník Ján Antonín Pacák začal hovoriť Django podľa slávneho francúzskeho jazzového gitaristu menom Jean "Django" Reinhardt, ktorý je Petrov veľký vzor. 

Český rockový spevák Petr Janda, frontman skupiny Olympic, skladateľ a gitarista, jedna z najväčších legiend v histórii českej populárnej hudby, oslávil v máji roku 2022 svoje osemdesiate narodeniny a koncom toho istého roku šesťdesiate výročie svojej kapely Olympic. V rámci dvojitého jubilea vznikol celovečerný dokumentárny film o mimoriadnom muzikantovi a otcovi štyroch dcér. 

Režisérka Olga Malířová Špátová vytvorila pútavý príbeh o láske k hudbe, o posadnutosti a zápale, o skladaní a hraní. O krásach a trápeniach, ktoré prináša tvorba a muzikantský život. O bolestiach zo strát svojich milovaných a aj blízkych priateľov. O pochybeniach a slabostiach v čase normalizácie, ktorá hádzala bigbeatovej hudbe a kultúre polená pod nohy. Film o láske a priateľstve. O otcovstve, ktoré je pre neho dnes tým hlavným zmyslom, pre čo žiť.

Django, Česko, 2024, 105 min
Réžia:
Olga Malířová Špátová
Hrajú: Petr Janda, Marta Jandová, Milan Broum

Film na ČSFD

Odporúčame

Cinematik 2024

10.9.2024 - 15.9.2024 / Piešťany

TIP

Umenie, ktoré zostalo

28.3.2024 - 25.8.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

Viva Musica! KamBrass Quintet

So 20.7.2024 / Lisztova záhrada, Klariská 1

TIP