film
Cesta k lepším mestám
V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bola Kodaň industriálnym mestom, ktorému vládli autá. Dnes patrí medzi najlepšie miesta na život. Dokument zachytáva, ako vizionársky urbanista Jan Gehl a jeho talentovaný partner David Sim premenili zanedbané mesto na priestor pre ľudí – s pešími zónami, s cyklotrasami a so živými námestiami.
Táto akcia sa konala v minulosti

Prostredníctvom rozhovorov s architektmi a plánovačmi ukazuje, že princípy „mesta pre ľudí“ sú univerzálne a môžu slúžiť aj ako návod pre Slovensko. Film je inšpiratívnym príbehom o sile verejného priestoru a dôkazom, že podobná transformácia je možná v každom meste na svete.

Po skončení projekcie sa bude s tvorcami filmu Igorom Bubeníkom a Jakubom Otčenášom zhovárať Zuzana Duchová (šéfredaktorka časopisu Koncept).

Diskusia bude prebiehať v slovenčine.

A Quest to Build Better Cities. With David Sim and Jan Gehl., Slovensko, 2024, 30min., titulky
Réžia: J
akub Otčenáš, Igor Bubeník

Vstup voľný

Podujatie je súčasťou sprievodného programu Medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet 2025. Pozrite si kompletný program.

Odporúčame

Hitlerov prezident

Ut 13.1.2026 / DPOH

TIP

Beethoven - Brahms

4.6.2026 - 5.6.2026 / Slovenská filharmónia

TIP

Falošná nota

Slovenské národné divadlo - Či...

TIP

Jana Kirschner: Večer trojkráľový

6.1.2026 - 7.1.2026 / Stará tržnica

TIP