film
Boxer a Smrť

Sugestívna psychologická dráma z prostredia koncentračného tábora počas 2. svetovej vojny, ocenená na MFF San Francisco 1963.

Táto akcia sa konala v minulosti

Film začína zvukom úderov, z tmy sa postupne vynára postava cvičiaceho boxera. Po tréningu sa provizórny ring vďaka uniforme veliteľa koncentračného tábora náhle odkrýva ako súčasť veľkej továrne na smrť.

Od prvého záberu filmu sa charakter týchto dvoch miest prelína a mení v príbehu dvoch nerovnocenných protivníkov. Na jeho začiatku majú „šťastie“ obaja: veliteľ tábora Kraft nájde svojho sparingpartnera a väzňovi Komínkovi, ktorého chytili na úteku, tak v poslednej chvíli predĺži život. Pre prvého, disponujúceho absolútnou mocou, je to ideálne vylepšenie tréningových podmienok v pláne povojnového pokračovania boxerskej kariéry. Druhý sa stáva bezcennou „muchou“ vykrmovanou „ako prasa“ pred blízkou porážkou. Silnejúci bývalý boxer Umožní mu trénovať – a Komínek, ktorému sa rýchlo vracajú sily, je donútený bojovať s Kraftom. Ani poníženie, ani fyzické utrpenie nezničia v zajatcovi vieru v konečné víťazstvo práva a spravodlivosti…

Komínek však čoskoro pozná slabiny Krafta. Bezmocný skrýva svoju silu, aby si zachránil život. Veliteľa porazí až v zápase pomsty za umučenie priateľa. Jeho ďalšiu popravu odvráti Kraftova Helga, podľa ktorej by mohla uškodiť manželovmu imidžu fair play športovca. Pre návrat do tábora a smrť sa nakoniec rozhodne sám, keď pochopí, že cenou za jeho prepustenie je poprava 40 spoluväzňov.

Film, nakrútený podľa rovnomennej poviedky poľského spisovateľa Józefa Hena, sa stal prvou slovenskou psychologickou drámou z prostredia koncentračného tábora. V koncepte dvojakého ringu i dvojakej hry ako boja o život sa Solan zámerne vyhol konkretizáciám a spektakulárnosti, aby o to viac diskrétnosťou a asketizmom režijného štýlu prenikol k tomu, čo v každej hraničnej situácii rozhoduje: zlyhanie, alebo sila ľudskosti a solidarity. 

Boxer a smrť, Československo, 1962, 110 min. 
Réžia:
 Peter Solan

Hrajú: Štefan Kvietik, Valentina Thielová, Józef Kondrat, Gerhard Rachold, Manfred Krug, Jindřich Narenta, Ján Kováčik, Ľudovít Ozábal, Jan Bobek

 

Odporúčame

Korn

So 29.5.2021 / Axa Aréna NTC

TIP

Next 2017: festival súčasnej hudby

3.12.2020 - 5.12.2020 / A4 - priestor súčasnej kultúry

TIP

Kým sa skončí leto + predfilm: Poetika anima

Kino Pezinok / Kino Lumière / Kino Záhoran

TIP

Odvrátená strana mesiaca

Po 26.10.2020 / GUnaGU

TIP