film
Borromini a Bernini – výzva k dokonalosti
Cesta za krásami Ríma vo výnimočnom období baroka, kedy talianska metropola bola centrom západného umenia a kde musel byť každý ambiciózny maliar, sochár alebo architekt.
Táto akcia sa konala v minulosti

Dokument „Borromini a Bernini – výzva k dokonalosti“ zachytáva príbeh najslávnejšieho umeleckého súperenia všetkých čias, rivalitu medzi dvoma najväčšími architektmi barokového Ríma Borrominim a Berninim, ale aj príbeh Borrominiho súperenia so sebou samým. Bol tak pohltený svojím umením, až ho premenilo na démona, ktorý ho zožieral zvnútra a donútil ho zvoliť si smrť, aby dosiahol večnosť. Borromini sa pripravil o všetko, aby sa mohol vydať za svojím snom: dobyť Rím. Sledujeme príbeh architektonickej revolúcie osamelého majstra, ktorý navždy zmenil podobu Ríma tým, že sa vydal na hranicu svojich možností. Bojoval s konvenciami a predsudkami. S pokorou sa učil z minulosti, aby mohol vystavať budúcnosť.

Vo filme sú zachytené slávne rímske miesta ako Palazzo Barberini, Berniniho baldachýn v Bazilike svätého Petra, kostoly San Carlo alle Quattro Fontane, Sant'Andrea al Quirinale, Bazilika svätého Jána Lateránskeho, Fontána štyroch riek na námestí Piazza Navona, Svätopeterské námestie či Hadriánova vila.

Borromini e Bernini. Sfida alla perfezione, Taliansko, 2023, 102 min, 12+, titulky
Réžia:
Giovanni Troilo
Hrajú: Jacopo Olmo Antinori, Antonio Lanni, Pierangelo Menci

Film na ČSFD

Odporúčame

Horror Show

2.3.2024 - 13.4.2024 / Red Cat Cabaret Club

TIP

Slúžky

23.3.2024 - 23.4.2024 / V-klub (Véčko)

TIP

Bastard

Kino Film Europe / Kino Lumière /...

TIP

New York City Night Show

1.3.2024 - 14.3.2024 / Red Cat Cabaret Club

TIP