festival
iná akcia
Nasuti - online

Tretí ročník festivalu súčasného umenia a udržateľnosti, ktorý bol inšpirovaný suťou - nahromadeným materiálom z rekonštrukcie bývalej chemickej školy. Témou festivalu je degrowth.

Táto akcia sa konala v minulosti

Bezrastová ekonomika alebo nulový rast (décroissance po francúzsky, degrowth po anglicky) má viacero aspektov: je to filozofia, politická ekológia, ekologické hnutie a ekonomická teória, ktorá zahŕňa limity biosféry do ekonomiky.

Zámerom festivalu Nasuti je zvyšovať povedomie o aktuálnych ekologických problémoch a riešeniach. Vznikol ako prvý festival súčasného umenia s environmentálnym zameraním na Slovensku a spája kreativitu, umenie, dizajn, inovácie a ekologické myslenie.

Na treťom ročníku stretnete:

Amalia Roxana Filip, Jan Nálepa, Boris Vitázek, Gabriela Zigová
Woven (architektky Danica Pišteková, Veronika Trnovská, Marianna Maczová a Anna Cséfalvay)
Juraj Hariš
Lukáš Radošovský
Nina Marčeková
Illah van Oijen
Nikola Čemanová
Lenka Hámošová
Ľubica Segečová
Oto Hudec

a ďalších

Kurátorky: Diana Klepoch Majdáková, Zuzana Duchová

Predbežný program, ktorý sa bude stále aktualizovať:

13.00 – 19.00

Sprístupnenie výstavy Attack Decay Sustain Release v Zborovni (Nová Cvernovka) 24. októbra a potrvá do 23. novembra.

13.00 – 14.30
Green funding / online debata č. 1
Ako budeme grantovať ekologicky?
Musí byť umenie zelené?

15.00 -16.30
Udržateľný dizajn budúcnosti / online debata č. 2
Pomáha nám ako ľudstvu technológia a dizajn/architektúra? Alebo len ničí planétu? Kedy pomáha? Kedy ničí? Ako implementovať najnovšie poznatky techniky do dizajnérskej a architektonickej tvorby a byť eko – s predstavením nového Suťoparku. Dotkneme sa aj aktuálnej témy Covid_19, eko a dizajnu.

17.30 – 19.30
Nestrácajme čas: Degrowth / online debata č. 3
Čo to vlastne je ako tento pojem preložiť do slovenčiny a najmä slovenskej praxe?

____

Výstavný projekt Attack Decay Sustain Release vzniká pre festival Nasuti v Novej Cvernovke reagujúc na jeho tohtoročnú hlavnú tému “degrowth”.

Pojem prevzatý zo syntetickej hudobnej produkcie opisuje dynamický priebeh zvuku a je symbolickou paralelou organického životného cyklu, ktorý môže (ale aj nemusí) byť odpoveďou na súčasné dianie pravdepodobne smerujúce k civilizačnému kolapsu.

Na výstave pracujú Amalia Roxana Filip, Jan Nálepa, Boris Vitázek a Gabriela Zigová pod kurátorským vedením Diany Klepoch Majdákovej. Ide o site-specific výstavný projekt, environment pozostávajúci z objektov a zvukovo-svetelných inštalácií.

Zámerom je vytvoriť autonómne, v čase sa vyvíjajúce prostredie, situáciu spájajúcu prírodné s umelým, zvuk s vizuálnym vnemom, organické procesy s technologickými, motív deštrukcie s opätovným vznikom, senzuálny zážitok so spracovaním a prijatím vedeckých faktov.

V projekte narábame s princípom zrovnoprávnenia všetkých súčastí organických i anorganických procesov a ich zlúčenie do jedného nekonečného cyklu, v ktorom na konci dominantný prvok zaniká a dáva tak priestor novému. Motív, ktorý môže byť pre človeka a jeho éru rovnako zničujúci, ako oslobodzujúci.
____

Vstup na výstavu je povolený iba s rúškom.

V priestoroch NC sú k dispozícii bezkontaktné dezinfekcie.

Vstupné je dobrovoľné

Odporúčame

Judas Priest

Po 12.7.2021 / Axa Aréna NTC

TIP

Akcia ZET - umenovedná výprava

19.11.2020 - 27.6.2021 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

Edmund Gwerk - Paralely a paradoxy

15.12.2020 - 4.4.2021 / GMB - Mirbachov palác

TIP

Ako sa hrali naši...

12.12.2020 - 9.1.2022 / Múzeum mesta Bratislavy MMB

TIP