festival
iná akcia
Mesto pre deti: Ulice na hranie
Od apríla do septembra sa uskutoční 10 jednodňových festivalov Ulica na hranie, ktorých cieľom je meniť okolie škôl na živý verejný priestor s novými príležitosťami pre slobodný pohyb a hru vonku. Ide o najväčšiu akciu, akú kedy hlavné mesto organizovalo na podporu bezpečnejšieho pohybu detí. Festivaly sú bezplatné a vítaní sú všetci obyvatelia a obyvateľky, ktorí chcú zažiť verejný priestor pred školou inak ako v bežný deň.
Táto akcia sa konala v minulosti

 

Kedy a kde sa uskutočnia festivaly Ulica na hranie:

26. august  - ZŠ Vazovova, MČ Staré Mesto


8. september - ZŠ Biskupická, MČ Podunajské Biskupice


9. september - ZŠ Budatínska, MČ Petržalka


23. september - ZŠ Nevädzová, MČ Ružinov


1. október - ZŠ Malokarpatské námestie, MČ Lamač

Podujatia sú súčasťou celomestského projektu Mesto pre deti, ktorého cieľom je zvyšovať bezpečnosť v okolí škôl, vytvárať inkluzívne prostredie priateľské ku všetkým deťom, redukovať pohybové bariéry, dopravné zápchy aj škodlivý smog. Iniciatíva reaguje na súčasnú situáciu, kedy stále viac detí vozia rodičia do školy autom, a to aj napriek tomu, že bývajú v jej blízkosti.

Deti vyrastajúce v mestách majú omnoho menej možností pre bezstarostné pobehovanie s rovesníkmi po vonku, než generácia ich rodičov. Z ulíc ich vytlačili autá, ktorých počet rapídne stúpol. Bratislava chce byť mestom, v ktorom sa deťom dobre žije. Cieľom je opäť prinavrátiť to, čo kedysi fungovalo úplne bežne – aby sa deti tešili na spoločnú hru vonku, navzájom sa spoznávali a zažívali malé dobrodružstvá, povedala Sandra Štasselová, urbanistka a koordinátorka projektu Mesto pre deti z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Slobodný pohyb po bezpečných uliciach

Pre deti je na každom z 10 podujatí pripravený celodenný program, tešiť sa môžu na športové aktivity, umelecké vystúpenia, workshopy a veľkú dávku zábavy. Naplánované sú aj ďalšie aktivity zamerané na udržateľnú dopravu, bezpečnosť na cestách a environmentálnu osvetu. Ulice sa hranie podporujú okrem slobodného a bezpečného pohybu tiež inklúziu najmladších obyvateľov a obyvateliek Bratislavy, bez ohľadu na ich pohlavie či národnosť. Na každom susedskom festivale sú pripravené aktivity pre deti aj v angličtine a ukrajinčine.

Na festivale sa okrem iného môžete stretnúť s unikátnou zostavou hracích prvkov, ktorú navrhla dizajnérka Zuzana Kopiláková. Takzvaný „playkit” tvorí päť rôznych hier, ktoré simulujú cestu do školy a menia ju na hru.

Deti tak hravou formou spoznávajú rôzne prekážky, ale i potešenia, s ktorými sa môžu počas cesty stretnúť. Ide napríklad o prechádzanie pomedzi autá, nerovnosti na ceste, semafor či popadané lístie na chodníku. 
Metropolitný inštitút Bratislavy zorganizoval prvú Ulicu na hranie ešte vlani v septembri na základnej škole Tbiliská v Rači.

Tento rok sa festival rozširuje do celého mesta a v priebehu nasledujúcich mesiacov sa uskutoční na 10 základných školách. 
 


Festivaly Ulica na hranie (pozn. z angličtiny playstreets) sú menšie komunitné podujatia, ktorých myšlienka pochádza zo zahraničia. Postupne sa však udomácňujú aj na Slovensku, kde tiež pomáhajú šíriť ideu, že verejný priestor musí byť bezpečný a funkčný v prvom rade pre deti. 
Počas dočasného uzavretia ulice miestni obyvatelia pripravujú podnetný program pre najmenších. Najčastejšie ide o pouličné loptové hry, kreslenie kriedou na cestu alebo hudobné či divadelné predstavenia lokálnych umelcov. Štasselová vysvetľuje, že ulice na hranie majú mnoho výhod, vrátane poskytovania bezpečného priestoru pre deti na hranie, podpory súdržnosti komunity a povzbudzovania detí, aby boli fyzicky aktívnejšie. Pomáhajú tiež upokojovať dopravu v danej štvrti.

Spomedzi zahraničných krajín má s ulicami na hranie dlhoročné skúsenosti Veľká Británia, kde viaceré projekty finančne podporuje aj vláda. Pozitívne dopady týchto projektov naznačujú aj výskumy, ktoré preukázali, že v oblastiach, kde boli zavedené ulice na hranie pre deti, sa objavili správy o zlepšení dopravnej situácie, ako aj o zvýšenej súdržnosti komunity a väčšom pocite sociálneho prepojenia medzi obyvateľmi. Tiež sa ukázalo sa, že deti profitujú zo zvýšených príležitostí na pohybovú aktivitu a hry vonku, čo môže pomôcť zlepšiť ich fyzické zdravie a duševnú pohodu.

Odporúčame

Odpoveď na všetko

St 11.12.2024 / Ticho a spol.

TIP

Mucha Quartet - Musica Litera

St 4.12.2024 / Galéria Nedbalka

TIP

Slobodná Európa - Vianočný koncert

Ut 24.12.2024 / Randal Club

TIP

Lee: fotografka v prvej línii

4.12.2024 - 11.12.2024 / Kino Lumière

TIP