Festival súčasného umenia vo verejnom priestore, ktorý hľadá zaujímavé, bežne nedostupné, alebo skryté miesta v rámci mesta a na krátke obdobie jedného dňa, alebo víkendu ich naplní umením.
Festival súčasného umenia vo verejnom priestore, ktorý hľadá zaujímavé, bežne nedostupné, alebo skryté miesta v rámci mesta a na krátke obdobie jedného dňa, alebo víkendu ich naplní umením.
Tento rok sa odohrá na troch miestach v Bratislave počas jedného víkendu od 9. 6. do 11. 6. 2017, teda v rovnakom čase, ako podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad, s ktorým spolupracuje.
9.6.
18:30 – 21:30 nádvorie Mirbachovho Paláca, Františkánske námestie 11
Oliver Hangl (AT) – Silent Courtyard Disco
10. 6. – 11. 6.
od 10:00 hod. vnútorná záhrada Kostola a Kláštora Františkánov
Martin Špirec (SK) – Inštalácia – Archív umenia
11. 6.
18.00 hod. Kochova áhrada, prístup z Bartoňovej ulice
Boris Ondreička (SK) – Performance – Spev o dieťati a speve drozdov
Performance Borisa Ondreičku v Kochovej záhrade je prístupný len pre tých, ktorí si vopred rezervovali miesta. Všetky miesta sú už rezervované.
Otváracím programom bude Silent Disco od Olivera Hangla.
Oliver Hangl je rakúsky umelec, ktorý svoju kariéru začínal ako herec a scénický dizajnér, ale momentálne pôsobí na poli voľného umenia. Jeho umenie má performatívný charakter a väčšina jeho projektov sa odohráva vo verejnom priestore. Na nádvorí Mirbachovho paláca sa verejnosť bude môcť zúčastniť jeho „Silent Courtyard Disco“. Dvaja DJ-i z Viedne a Bratislavy pripravia za pomoci slúchadiel tanečné podujatie v absolútnom tichu. Stovka slúchadiel, ktoré budú k dispozícii návštevníkom, bude rozdelená na dve polovice, pričom do jednej polovice bude prúdiť Hip Hop a do druhej hudba od bratislavského DJ-a Reverenda. Vznikne tak trochu nesúrodá tancujúca skupina ľudí, čo je zámerom podujatia.
Vo vnútornej záhrade Kostola a Kláštora Františkánov bude vystavená inštalácia od slovenského výtvarníka Martina Špirca.Inštalácia bude pozostávať z vyradeného archívu diapozitívov prvej dámy slovenskej kunsthistórie Alžbety Guntherovej-Majerovej. Tento archív bol vyhodený pri smetnom koši Vysokej školy výtvarných umení, keď ho našiel Profesor Daniel Fischer, preniesol ho späť do kabinetu a tam z neho vytvoril inštaláciu. Dielo je teda reinštaláciou archívu Alžbety Güntherová-Mayerová profesorom Danielom Fischerom a následne výtvarníkom Špircom. Diapozitívy ako neaktuálne médium, ktoré boli v procese digitalizácie určené na vyhodenie, v sebe nesú spomienkovú nostalgiu minulých rokov. Umiestnené budú v pôvodných obaloch, pričom návštevníci si ich budú môcť prelistovať.
Poslednou udalosťou festivalu bude performance Borisa Ondreičku v Kochovej záhrade.
Kurátor umelec a autor Boris Ondreička prečíta poetickú esej o detstve, dospievaní a dospelosti. Bude hovoriť o interpretatívnej participácii - zjednodušene o tom, ako a prečo jednu vec vníma viacero ľudí rôzne, ako a prečo si niekedy aj odporujúce strany nárokujú na "pravdu" o tej istej, jednej veci. Ako niekedy podliehame omylu o "protichodnosti" pre nedostatok informácií, vhľadu ale aj rozhľadu a čo spája protichodné strany.
Ak máte radi historické záhrady a zaujímavé hovorené slovo na aktuálnu tému, určite si nenechajte túto udalosť ujsť. No a keďže záhrada je chránená počet návštevníkov je obmedzený na dvadsať ľudí. Prihlásiť sa môžete na facebookovej stránke Hidden Places Festival a to tak, že napíšete organizátorovi správu.
Hidden Places Festival vznikol vďaka podpore z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.
Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor Hidden places Festival. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.