Zamýšľame sa aj nad tým, čo vlastne znamenajú umelecké diela vo verejnom priestore a ako môže galéria svojim návštevníkom a návštevníčkam našepkať, že spojenie umeleckých diel a verejného priestoru je to, čo nám patrí a čo si máme osvojiť ako samozrejmosť.
Súčasťou Monumentálok je aj veľkorozmerná grafika V znamení pentódy – všetko je tak, ako to v skutočnosti je. Jej autori – Pavol Čejka, Jan Čumlivski a Tomáš Klepoch na nej pracovali tri roky na rôznych miestach. Začali v Klepochovom ateliéri v Banskej Štiavnici, kde spoločne ryli do podkladového lina nájdeného na skládke, navzájom sa dopĺňali, prekrývali aj komentovali.
Hlavný motív grafiky čerpá z historických udalostí, kultúrnych dejín, konšpiračných teórií, dialógu s grafickou, literárnou, ale aj s filozofickou tradíciou. Podnetom pre jej vznik boli práve sa rozmáhajúce konšpiračné teórie v prostredí Banskej Štiavnice. Tak vznikla mystifikácia – Spoločenstvo pentódy, ktoré z diaľky riadi svet.
Z dokončenej grafiky autori vytvorili aj sériu unikátnych kníh, ktoré sú presnou mapou diela (1:1). Publikácia V znamení pentódy vyhrala v súťaži Nejkrásnější česká kniha 2018 prvé miesto v kategórii bibliofílie. Je zaradená do zbierok v Památníku písemnictví v Prahe a vy ju môžete nájsť v kníhkupectve Ex Libris v SNG.
Kurátorka: Alexandra Kusá