Ašot Haas patrí k najúspešnejším autorom svojej generácie, ktorá stavia svoj výtvarný program na geometricko-konštruktivistických princípoch.
Kľúčovým pre jeho tvorbu je narábanie s priestorom a jeho premenami, ktoré realizuje súbežne vo viacerých výtvarných oblastiach od maľby, grafiky, sochárstva, cez kybernetické a interaktívne umenie až po videoart.
Základ jeho vizuálnych priestorových úvah tvorí skúmanie ľudských poznatkov zo sféry teórií o fungovaní sveta, ktoré následne pretvára do jemu blízkej vizuálnej podoby s využitím nových technológií 21. storočia.
Na realitu často nazerá v kontraste k bežnému vnímaniu diváka. V zvolenom strohom jazyku geometrie nachádza nové výrazové možnosti, priestorové hry foriem, ktoré pôsobia na publikum podmaňujúco.
Pre jeho tvorbu je charakteristická snaha o maximálnu elimináciu detailov, ktoré nepatria k danému vizuálu, pričom ťažiskom je samotná interakcia publika s dielom. Absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Svoje diela prezentoval na početných slovenských a zahraničných výstavách. Žije a tvorí v Bratislave.
Veľkorozmerná site-specific inštalácia CROPS je inšpirovaná prírodnými motívmi, plodmi rastlín a stromov. Umelec vytvoril geometricky objekt, ktorý je otvorený pre spoluprácu a hru s divákom. Ako vizuálna, tak aj myšlienková povaha diela je výrazne dotvorená špecifickou lokalizáciou priestoru a jeho architektonickým charakterom.
Nadväzuje na okolité objekty v perspektíve a tak sa prihovára publiku vždy novým spôsobom, novou kompozíciou, a to v závislosti od miesta a uhlu pohľadu. Haas znásobuje vizuálny dojem animáciou svetla, ktorá unikátne kompletizuje minimalistické prevedenie inštalácie.
Dielo bolo realizované pomocou 3D printu a materiálu, ktorý je odolný voči vysokým zmenám teplôt, ktoré sa môžu v rámci strednej Európy meniť v rozpätí viac ako 50 stupňov. Samotné svietenie animácií zabezpečuje technológia LED RGB v kombinácii s bluetooth ovládačmi a udržiavaním spoločného času, aby všetky objekty mohli neustále medzi sebou komunikovať.
Dielo takto môže reagovať napríklad na zmenu počasia či teploty, prípadne zmenu svetla. Takisto umožňuje pripojenie na diaľku konkrétnym divákom, ktorí si môžu zvoliť niektorú z preddefinovaných animácií či vytvoriť vlastnú.