divadlo
Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch

Veselohra Jána Palárika o zmierení, dobrodružstve, hrách lásky a náhody.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
11.04.2015, So

Palárikove svetlé veselohry, nepochybne oveľa viac ako jeho knižné a zabudnuté romantizujúce historické drámy, oprávnene neschádzajú zo slovenských javísk poháňané smiechovou silou publika.

V čase, keď klasik žil a tvoril, sme ešte profesionálne slovenské divadlo nemali, zato sme už mali komédie ako túto, ktoré sa s optimistickým jasom hlásili k osvieteneckým možnostiam aj ambíciám divadla ako morálnej i zábavnej inštitúcie. Palárik v tom rozpor nevidel, jeho viera v divadlo je nákazlivá, poučená žánrom svetovej komédie, a pritom nastoľuje národné témy, myšlienku tolerancie a znášanlivosti… národnostnej, triednej, ale aj mužsko-ženskej, rodovej. Nehanbí sa za svoj idealizmus, naivná idyla je u neho čírou radosťou.

Palárik propaguje ideály prirodzenosti v protiklade k štylizovanej, smiešnej vyumelkovanosti. Skostnatenosť, nadutosť a stereotypy sú smiešne, ale zmena je možná, ak podľahneme čaru vývoja, harmónie a ústretovej komunikácie. Zmierenie nie je iba podaním si rúk znepriatelených strán, ale aj poznaním, zmierením sa s našimi vlastnými predsudkami. Tak sa určite pohneme skôr a lepším smerom, ako keď budeme bedákať, konštruovať konšpiračné teórie, obviňovať a útočiť.

Dobrodružstvom nie je iba dnes tak aktuálne, pikantné skrývanie vlastnej identity pri hrách lásky, ale aj pripustenie možnosti, že všetko sa môže po mnohých „trapasoch“, trápnostiach a trápeniach napokon dobre skončiť. Nie iba v komédii, ale aj v živote, v ktorom to, že sme individuálne aj kolektívne „iní“, môže byť príťažlivou šancou.

Na dobrodružné zmierenie, čiže na zdravie! Egészégedre!

Ján Palárik: Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch
Réžia: Juraj Nvota
Účinkujú: Petra Vajdová, Ján Gallovič, Dominika Kavaschová, František Kovár, Milan Ondrík, Dano Heriban, Jana Oľhová, Vladimír Obšil a ďalší

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 50 minút s prestávkou

------

Vstup: 6€ / 12€ / 18€ / 24€

Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch / Autor fotografie: Ctibor Bachratý, 2015

Odporúčame

Literárny klub v Zichyho paláci

10.8.2020 - 24.8.2020 / Staromestské centrum KaV - Zichyho palác

TIP

Darkness Positive / Ultrazvuk

Št 13.8.2020 / Tyršák

TIP

Maják

Št 20.8.2020 / Nová Cvernovka

TIP

Viva Musica! Vladimír Godár: Querela pacis

Pi 21.8.2020 / Dóm sv. Martina

TIP