divadlo
Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch

Veselohra Jána Palárika o zmierení, dobrodružstve, hrách lásky a náhody.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
11.04.2015, So

Palárikove svetlé veselohry, nepochybne oveľa viac ako jeho knižné a zabudnuté romantizujúce historické drámy, oprávnene neschádzajú zo slovenských javísk poháňané smiechovou silou publika.

V čase, keď klasik žil a tvoril, sme ešte profesionálne slovenské divadlo nemali, zato sme už mali komédie ako túto, ktoré sa s optimistickým jasom hlásili k osvieteneckým možnostiam aj ambíciám divadla ako morálnej i zábavnej inštitúcie. Palárik v tom rozpor nevidel, jeho viera v divadlo je nákazlivá, poučená žánrom svetovej komédie, a pritom nastoľuje národné témy, myšlienku tolerancie a znášanlivosti… národnostnej, triednej, ale aj mužsko-ženskej, rodovej. Nehanbí sa za svoj idealizmus, naivná idyla je u neho čírou radosťou.

Palárik propaguje ideály prirodzenosti v protiklade k štylizovanej, smiešnej vyumelkovanosti. Skostnatenosť, nadutosť a stereotypy sú smiešne, ale zmena je možná, ak podľahneme čaru vývoja, harmónie a ústretovej komunikácie. Zmierenie nie je iba podaním si rúk znepriatelených strán, ale aj poznaním, zmierením sa s našimi vlastnými predsudkami. Tak sa určite pohneme skôr a lepším smerom, ako keď budeme bedákať, konštruovať konšpiračné teórie, obviňovať a útočiť.

Dobrodružstvom nie je iba dnes tak aktuálne, pikantné skrývanie vlastnej identity pri hrách lásky, ale aj pripustenie možnosti, že všetko sa môže po mnohých „trapasoch“, trápnostiach a trápeniach napokon dobre skončiť. Nie iba v komédii, ale aj v živote, v ktorom to, že sme individuálne aj kolektívne „iní“, môže byť príťažlivou šancou.

Na dobrodružné zmierenie, čiže na zdravie! Egészégedre!

Ján Palárik: Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch
Réžia: Juraj Nvota
Obsadenie: Petra Vajdová, Ján Gallovič, Dominika Kavaschová / Jana Kovalčiková a ďalší

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 50 minút s prestávkou

------

Vstup: 12€ - 35€

"Prosíme rešpektovať spoločenské zvyklosti pri výbere oblečenia na predstavenie."

 

Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch / Autor fotografie: Ctibor Bachratý, 2015

Odporúčame

Straty a nálezy

5.11.2022 - 30.4.2023 / Schaubmarov mlyn v Pezinku

TIP

Beethoven / Bruckner

9.2.2023 - 10.2.2023 / Slovenská filharmónia

TIP

Tizian - ríša farieb

So 11.2.2023 / Kino Nostalgia

TIP

KRAA! #8: Festival skutočne súčasnej hudby

So 25.2.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry

TIP