divadlo
Oresteia - derniéra

Aischylos: Oresteia Veľký titul klasickej veršovanej drámy, ktorým sa chce SND navrátiť ku koreňom európskej kultúry. Ide o prvé uvedenie celej trilógie na našej prvej divadelnej scéne.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
06.10.2012, So

Účinkujú: Dušan Cinkota / Michal Šoltész, Ivana Kuxová, Anna Javorková, Ján Koleník, Petra Vajdová, Leopold Haverl a ďalší Úprava a réžia: Rastislav Ballek

Aischylos je prvý známy dramatik západného literárneho kánonu a v jeho jedinej dochovanej trilógii Oresteia sú prítomné snáď všetky témy, ktorými sa bude európske divadlo v nasledujúcich storočiach zaoberať.

Príbeh „manželskej hádky“ Agamemnóna a Klytaimnestry a jej pokračovania v generácii detí možno dodnes interpretovať politicky a v rovnakej miere aj ako nadčasový archetyp prítomný v duši západného človeka.

Pred zrakmi obce sa tu rozvíja rodinná tragédia a zároveň spor bohov. Pomsta stíha pomstu, vražda vraždu, vernosť božím príkazom sa podobá démonickej posadnutosti.

Riešenie nikdy sa nekončiaceho rodového násilia medzi rodičmi a deťmi vidí Aischylos v zmierení sa bohov a ľudí, v politickom poriadku slobodných občanov, ktorý oslobodzuje jednotlivca z moci jeho osobných démonov. Napriek potokom krvi je záver trilógie podivuhodne optimistický.

Inscenácia získala cenu DOSKY 2013 v kategórii Najlepší ženský herecký výkon (Anna Javorková) a bola nominovaná v kategórii Najlepší mužský herecký výkon (Robert Roth).

Derniéra – 23.1.2014

Vstupné

14 €, 10 €, 7 €, 4 €

Pozrite si kompletný program Činohry Slovenského národného divadla

Odporúčame

Akcia B - rozprávanie o mlčaní

25.4.2025 - 13.5.2025 / Slovenské národné divadlo - Činohra

TIP

Substancia

St 23.4.2025 / Kino Lumière

TIP

1. máj - Deň otvorených ateliérov 2025

1.5.2025 - 1.5.2025 / Nová Cvernovka

TIP

Kontravoid (CAN): Nu Sound Of

Pi 30.5.2025 / Fuga

TIP