divadlo
vážna hudba
Nová dráma/New Drama 2024: Piesne o mŕtvych deťoch / Kindertotenlieder
Divadelný projekt analyzuje postupnú premenu dieťaťa v jeho vývoji a skúma, čo znamená stratiť alebo prísť o nevinnosť, čistotu, bezprostrednosť a nesebeckosť.
Táto akcia sa konala v minulosti
Päť piesní Gustava Mahlera v scénických obrazoch. Ako v dieťati urýchľujú proces rastu, dozrievania a pocit dokonalosti z neho samého jeho vlastní rodičia. Nie sú ich túžby projektované na dieťa už príliš skoro? Dokáže si človek ponechať svoju čistotu? Je takou bytosťou malý chlapec s mentálnym znevýhodnením? Ostane už stále nevinnou detskou dušou?

Inscenácia prepája rovnomenné dielo piesňového cyklu Gustava Mahlera Kindertotenlieder (Piesne o mŕtvych deťoch) so skutočným svetom dvoch malých rovesníkov – 8 ročnej Zoje a autistického Felixa.

Päť piesní sa v projekte stáva piatimi obrazmi interakcie rodičov s ich vlastnými deťmi. Tanečnica Renata Ptačin so svojou dcérou Zojou vytvárajú sugestívny model, v ktorom skúmajú limity, ktoré prekonáva túžba malej tanečnice, hudobníčky a herečky. Felix, autistický chlapec, prichádza, aby pokračoval v analýze toho, čo znamená detské šťastie a jeho postupné premeny.

Tvorba Petra Mazalána v sebe spája niekoľko vrstiev. Ako architekt pracuje s geniom loci priestoru, v ktorom inscenuje svoje performancie a tvorivo analyzuje vzťah scénografie a architektúry. Ako operný spevák často podmieňuje vnímanie hudby jej výtvarným čítaním, v kontexte svetla, dymu, rozmiestnením rekvizít aj hercov. Ako autor a režisér postúpil od formálnych, intermediálnych experimentov k vyjadreniu svojich intímnych pocitov, často súvisiacich s rodinným privatissimom. Aj Piesne o mŕtvych deťoch/Kindertotenlieder sa týkajú jeho úvah na tému uchovania si detského ja. Cez hudbu Gustava Mahlera, prostredníctvom profesionálneho, ale i detsky kopírovaného tanca, a cez javiskový kontakt s Mazalánovým autistickým synovcom Felixom sa stávame svedkami umeleckého zobrazenia variácií na tému hravosti, radosti a detskej bezprostrednosti. Hlboko citlivá performancia ponúka neopakovateľný a do istej miery aj nezopakovateľný zážitok, koncentrovanú emóciu a autentickosť. 

Koncept, réžia, scéna, spev: Peter Mazalán
Hudba: Gustav Mahler
Text: Friedrich Rückert
Účinkujú: Peter Mazalán, Zoja Ptačin, Veronika Kita Mazalánová, Felix Kita, Doriana Holeček
Klavír: Peter Pažický
Hudba: Fero Király
Vizuály: Peter Fröhlich
Kostýmy: Linda Lukáčová
Choreografia: Renata Ptačin
Grafický dizajn: Matej Lacko
Ilustrácia: Michal Bačák
Dĺžka: 60 min.

Vstupné: predpredaj 12€

Predstavenie sa koná v rámci festivalu Nová dráma 2024. Pozrite si kompletný program.

Odporúčame

Staré dámy

Ut 11.6.2024 / Štúdio L+S

TIP

Pozsony Dance Club

24.6.2024 - 30.9.2024 / DPOH

TIP

NeferNefer & Burlesque Show

25.5.2024 - 15.6.2024 / Red Cat Cabaret Club

TIP

Divadlo SkRAT: Unavená žiadosť

27.5.2024 - 13.6.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry

TIP