divadlo
Hriech / Její pastorkyňa

Tajovského jednoaktovka Hriech nie je možno taká známa ako jeho Statky-zmätky alebo Ženský zákon, je to však dramaticky vynikajúco vystavaná komédia.

Dátum premiéry:
25.01.2020, So

Tajovského jednoaktovka Hriech nie je možno taká známa ako jeho Statky-zmätky alebo Ženský zákon, je to však dramaticky vynikajúco vystavaná komédia. Komédia v oboch zmysloch slova – komédia ako hra s nebanálnymi čierno-humornými situáciami i hra, ktorá sa dobre skončí. Sila tejto komédie vychádza z jej silnej rámcovej situácie. Tá je dramatická – Evin muž sa po rokoch vracia z Ameriky. Nevie, že Eva sa medzitým zaplietla s detinským a nezodpovedným sluhom Janom a majú spolu dieťa. Eva je zúfalá, nevie, ako jej muž na túto situáciu zareaguje.

Cesta k nesentimentálnemu happyendu vedie cez neľahké rozhovory a spytovanie si svedomia. Základná dramatická situácia Její pastorkyne je veľmi podobná. Mladá Jenufa čaká dieťa s nezodpovedným Števom, ktorý si ju však nechce vziať. Vzal by si ju Laco, ale pre toho je predstava, že bude vychovávať dieťa chlapa, ktorého neznáša, neprijateľná. Nechcené dieťa je tu opäť problém.

U Preissovej sa, na rozdiel od Tajovského, príbeh končí tragicky. Spoločné uvedenie týchto klasických hier ponúka viacero zaujímavých konfrontácií. Konfrontáciu dvoch verzií jedného základného príbehu – jednej komickej a druhej tragickej, konfrontáciu dvoch bratských národných dramatík, dvoch prístupov k životu, dvoch národných pováh... Hriech i Její pastorkyňa patrili k prvým premiéram v dejinách Slovenského národného divadla a ich spojenie a nové naštudovanie je ďalším príspevkom činohry k oslavám jeho storočnice.

Jozef Gregor Tajovský, Gabriela Preissová: Hriech / Její pastorkyňa
Réžia:
Matúš Bachynec
Obsadenie: Gabriela Dzuríková, Vica Kerekes - hosť, Tomáš Maštalír, Matúš Beniak (VŠMU) a ďalší

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 10 minút bez prestávky

Miesto: štúdio SND

----------

Vstup: 20€

Mnohí diváci radi využívajú premiéru ako príležitosť veľkolepého večera – najmä dámy si rady obliekajú dlhé večerné róby, alebo častejšie malé čierne, tzv. koktejlky.

"Prosíme rešpektovať spoločenské zvyklosti pri výbere oblečenia na predstavenie."

Odporúčame

Deň otvorených dverí DPB 2024

So 14.9.2024 / Vozovňa Jurajov dvor

TIP

Vyučovanie dony Margarity

8.3.2024 - 14.5.2024 / Divadlo bez masky

TIP

Bastard

Kino Film Europe / Kino Lumière /...

TIP

Pozsony Dance Club

21.3.2024 - 20.5.2024 / DPOH

TIP