divadlo
Fashion Ballet '22

Balet a móda – dva samostatné umelecké druhy, ktoré percipienta prioritne oslovujú prostredníctvom zrakového vnemu.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Sledovaním pohybu tiel tanečníkov dokážeme čítať zakódované príbehy, pozorovaním šiat v pohybe vnímame ich textúru, strih i pohnútku návrhára. Balet a móda podvedome kráčajú ruka v ruke od ich vzniku. V romantizme to boli hviezdne tanečnice, ktoré udávali módne trendy v Paríži, v 20. storočí pre baletné produkcie tvorili ikony ako Versace, Dior, Chanel a ďalší.

Fashion Ballet Gala predstaví štyri originálne javiskové tvary, ktoré sú výsledkom práce slovenských choreografov a módnych návrhárov.

Icarus

Choreografia Kristina Paulin
Kostýmový dizajn Martin Hrča
Hudba Igor Stravinskij (Symphony in C)

„ Nelietajme privysoko, ak sa nechceme spáliť.“

Príbeh Ikara a Daidala, jeden z najznámejších gréckych mýtov ako alegória k privysokým métam, prehnaným ambíciám a pýche inšpiroval choreografku Kristínu Paulin k vytvoreniu komorného diela so silným posolstvom. Je dôležité klásť si vysoké ciele, nesmieme však pritom zabudnúť na pokoru a opatrnosť.

Unlike

Choreografia Adrian Ducin
Kostýmový dizajn Pavol Dendis
Hudba Remo Klačanský

Každý v sebe nosíme prirodzenú túžbu po individualite a jedinečnosti. Každý je originálnou zmesou charakterových zvláštností, temperamentu, emócií, motivácií a schopností. Oblečenie môže chrániť našu zraniteľnosť, nezakryje však našu odlišnosť a originalitu, ktorá nám umožňuje hľadať svoj vlastný prístup k životu a nachádzať vlastné riešenia.

Two

Choreografia Lukáš Timuľak
Kostýmový dizajn Boris Hanečka
Hudba Henry Vega, Georg Friedrich Händel

„Téma módy a tanca v dejinách ma fascinuje. Avantgardné hnutie pred sto rokmi natrvalo zmenilo spôsob, akým prežívame a chápeme umenie: Ballets suédois v Paríži v 20. rokoch 20. storočia integrovali pohyb, hudbu, výtvarno, drámu, film a poéziu do jedného koherentného celku, holistického zážitku pre diváka. Tento spôsob spoločnej tvorby s umelcami z rôznych disciplín je mi veľmi blízky: viac než pätnásť rokov spolupráce s dizajnérom Petrom Biľakom vyústilo do nadácie Make Move Think, ktorú sme založili v roku 2017 ako platformu pre multidisciplinárne spolupráce umelcov,“ hovorí choreograf Lukáš Timulák.

V novom diele TWO spoločne s módnym návrhárom Borisom Hanečkom a skladateľom Henrym Vegom skúmajú spôsoby, ako zosúladiť nápady jednotlivcov do synergie tvorenia. Tanec dvoch tanečníkov je vyjadrením spojenia, neoddeliteľnosti a síl skôr komplementárnych než protichodných, tvoriacich celok, ktorý je oveľa viac než len súčet jeho jednotlivých častí.

Extravaganza

Choreografia Roman Novitzký
Kostýmy Lukáš Krnáč
Hudba New Dorp New York/Sbtrkt, Satisfied/Prince, Too Funky/George Michael

Motívom k vytvoreniu choreografie Extravaganza je fenomén módy ako priestoru pre otvorenosť a kreativitu, ako aj nachádzanie presahov v tanci. Hudobne, výtvarne aj pohybovo sa tvorcovia inšpirovali kultovou módou 90. rokov s explóziou kontrastných farieb, materiálov a strihov. Pre módneho tvorcu prichádzajúceho zo sveta módy s jej extravagantnosťami bolo vytvorenie funkčných tanečných kostýmov výzvou.
Choreograf a tanečníci mali možnosť prekročiť hranicu baletného štandardu a užiť si trochu bláznivú, prekvapujúcu, miestami šokujúcu „fashion show“.
Pre divákov môže byť Extravaganza nostalgickým návratom do trblietavej éry 90. rokov, príležitosťou zažiť ju nanovo, s originálnym pohybovým a výtvarným odkazom.

Účinkujú: sólisti a zbor Baletu SND

Dôležité upozornenie
Momentálne pre vás hráme v režime základ. Aj naďalej platí povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2.

Odporúčame

Ladies & Gentlemen show

24.9.2022 - 3.11.2022 / Red Cat Cabaret Club

TIP

Marián Čunderlík – Hľadanie dokonalosti

3.6.2022 - 8.7.2022 / Galéria 19

TIP

Festival Kulturák 2022

28.7.2022 - 30.7.2022 / Strelnica Tibín, Turany

TIP

Hortus Artis 2022

10.7.2022 - 4.9.2022 / Dom Albrechtovcov, Kapitulská 1

TIP