divadlo
Deň na trhu

1946. Kunvadas: fiktívna maďarská dedinka v blízkosti Szolnoku. Nedávno sa skončila druhá svetová vojna a spomedzi deportovaných Židov sa vrátil domov len málokto.

Táto akcia sa konala v minulosti


Dedinského učiteľa Sándora Hadnagya obžalujú z vojnových zločinov a dostane sa na kolbište politických bojov. Hrozí prepuknutie verejného lynčovania. Chudoba a hladovanie generuje hystériu, dedinčania hľadajú nepriateľa: zorganizujú sa a vyberú, aby svojvoľne vzali spravodlivosť do svojich rúk. História sa v krátkom časovom odstupe zopakuje.

Pál Závada svoj najnovší román Deň na trhu, ktorý je jedným z najdôležitejších próz súčasnej maďarskej literatúry, napísal na základe skutočných udalostí a pôvodných dokumentov. Spisovateľ ocenený Kossuthovou cenou si zobral ako východisko sériu desivých, brutálnych udalostí z maďarskej histórie, pre mnohých doteraz nepoznané: pogromy proti Židom v obci Kunmadaras. Závada si zasvietil na hlboké ľudské motívy tohto činu a napísal širokospektrálny ľudský príbeh o našich historických traumách a o kolektívnej zodpovednosti. Román nominovaný v roku 2017 na literárnu cenu Libri adaptovali pre divadlo bratia Mohácsovci, divadlo Radnóti tak na záver sezóny 2017/2018 uviedlo pôvodnú maďarskú hru v svetovej premiére.

Pál Závada: Deň na trhu
Réžia: 
Mohácsi János
Obsadenie: Dorina Martinovics, Csilla Radnay, András Pál a ďalší

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 25 minút bez prestávky
Predstavenie uvedieme v pôvodnom jazyku so slovenskými titulkami.

Miesto: štúdio SND

Hosťovanie Radnóti Színház Maďarsko v rámci Festivalu Eurokontext.sk

---------

Vstup: 18€

Odporúčame

Fragile Queen

Ne 26.9.2021 / Šimák Zámok Pezinok

TIP

Viva Musica! 2021

17.7.2021 - 31.7.2021 / Bratislava

TIP

Jack stavia dom

Ut 3.8.2021 / Kino Lumière - Kino doma (online)

TIP

Iva Bittová & Dunaj

St 8.12.2021 / Ateliér Babylon

TIP