divadlo
Closer (Na dotyk)

Štyria ľudia, štyri vzťahy a nekonečno podôb lásky, túžby a zrady. Boxerský ring partnerskej dominancie a submisivity, mužský boj o jednu ženu a ženský zápas o jedného muža.

22.03.2020, Ne

Štyria ľudia, štyri vzťahy a nekonečno podôb lásky, túžby a zrady. Súčasná hra Patricka Marbera Closer (Na dotyk) s nebezpečnou presnosťou odkrýva tajomstvá správania sa mužov a žien v partnerských vzťahoch. Práve pre trefné zobrazenie anatómie moderných partnerstiev niekoľko amerických i britských novinárov neodporúčalo hru navštevovať zamilovaným dvojiciam. Večný konflikt míňajúcich sa trajektórií ženských snov a mužských túžob, či mužských nárokov a ženských potrieb. Erotická vášeň v kontraste s túžbou po intimite, hľadanie pravdivého citu v zápase s dráždivosťou zakázanej lásky, kontrast požiadaviek ega s túžbou po nehe a pocite bezpečia. Boxerský ring partnerskej dominancie a submisivity, mužský boj o jednu ženu a ženský zápas o jedného muža. Closer – konečne love story pre dospelých. Closer – Alica v krajine bez zázrakov.

Hra Closer (Na dotyk) bola ocenená niekoľkými americkými i britskými cenami za drámu, medzi nimi i Olivierovou cenou 1997 za najlepšiu hru. V roku 2004 vznikol rovnomenný film v réžii Mikea Nicholsa (Kto sa bojí Virginie Woolfovej, Absolvent) v hlavných úlohách s Natalie Portman, Juliou Roberts, Judom Lawom a Cliveom Owenom.

 „Jedna z najlepších anglicky písaných hier o sexuálnej politike“ (The Sunday Times) nevídaným spôsobom vstúpila do kultúrneho kontextu. Je považovaná za jednu z najlepších hier 90. rokov. New York Observer napísal, že Closer je „čierna komédia o erotickej túžbe, sebectve a o iluzórnosti lásky.“ „Closer je hra bolestivá a zároveň krásna, úžasne vtipná a zničujúco smutná,“ písalo sa v Daily Variety.

Patrick Marber: Closer (Na dotyk)
Réžia: Juraj Bielik
Účinkujú: Rebeka Poláková, Martin Mňahončák, Marek Majeský, Soňa Norisová

Upozornenie: Inscenácia obsahuje výrazy a scény, ktoré nie sú vhodné pre divákov do 18 rokov.

Trvanie: 2 hodiny (15 min. prestávka)

------------

Vstupné: 12€

Odporúčame

Frida

Št 16.4.2020 / Teatro Wüstenrot

TIP

Marek Ormandík / Ksicht

24.1.2020 - 1.3.2020 / Galéria 19

TIP

1000 rokov histórie

17.3.2020 - 10.11.2020 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica

TIP

Do divočiny

13.5.2019 - 30.4.2020 / Schaubmarov mlyn v Pezinku

TIP