Galéria Nadbalka predstavila novinku v oblasti virtuálneho sprievodcu slovenským moderným umením. Pomocou revolučnej technológie „image recognition“ ponúka návštevníkom gelérie aplikáciu v tabletoch, ktorá interaktívnou formou sprostredkuje multimediálny zážitok pre všetkých návštevníkov.
„Ide o prvý pokus implementovať túto technológiu do virtuálneho sprievodcu galériou ako na Slovensku, tak v Českej republike. Tablety automaticky rozoznávajú jednotlivé diela a ponúkajú o nich ďalšie informácie a interaktívne odkazy,“ povedal spolumajiteľ galérie Peter Paško. Podobnú technológiu využíva aj Städel Musem vo Frankfurte.
Cieľom je pritiahnuť do galérie viac mladých ľudí a škôl, ktoré ocenia aj zábavné funkcionality aplikácie, ako napríkad vedomostný kvíz zo slovenského moderného umenia alebo puzzle pozostávajúce z 9, 16 alebo 36 častí obrazu. Výhodou je aj získavanie dát o návštevníkoch, s ktorými ďalej pracuje napríklad BTB (Bratislava Tourism Board).
Aplikáciu vyvinula slovenská softvérová spoločnosť QBSW, a.s. „Som rád, že spoločnosť QBSW, a.s. ako technologická spoločnosť, mohla byť pri tom keď sa galéria Nedbalka rozhodla zrealizovať projekt virtuálneho sprievodcu a som presvedčený, že aplikácia, ktorú sme zrealizovali, prispeje k tomu, aby túto galériu navštevovalo stále viac mladých ľudí a záujemcov o umenie“, povedal CEO spoločnosti Martin Hrnko.
Pri príležitosti 4. výročia založenia galérie otvorila Nedbalka svoj depozitár a predstavila zatiaľ nevystavované dielo Ľudovíta Fullu – Návrh pre Montreal (akvarel, tempera, koláž/papier). Spolu s ním aj poslednú novinku Martina Benku – Rodina (olej/plátno).