Slovensko-anglická monografia mapuje modrotlač prvýkrát po šesťdesiatich rokoch. Autorka Oľga Danglová, odborníčka na výtvarný folklorizmus sumarizuje lokálnu históriu modrotlačového remesla.
Kniha zachytáva s nadhľadom širších súvislostí obdobie vzniku modrotlače vo svete, jej spletitú cestu z Indie cez stredoveké obchodné cesty až k nám. Autorka zohľadňuje nielen historické fakty, ale aj komplikované spoločenské a hospodárske súvislosti, ktoré ovplyvnili vývoj modrotlače na Slovensku až po súčasnosť.
V tejto podobe sa dielo stáva základným zdrojom informácií o modrotlači na Slovensku, nakoľko posledná tematická monografia od českého bádateľa Jozefa Vydru – Ľudová modrotlač na Slovensku vyšla presne pred šesťdesiatimi rokmi.
Publikácia vychádza s bohatou obrazovou časťou v slovensko-anglickej verzii na 376tich stranách a je teda nielen významným odborným podkladom, ale aj vhodným reprezentatívnym darom v zahraničí. Kniha má potenciál zaujať aj mladé publikum, najmä nadšencov histórie, etnografie, či záujemcov o módu, ručné práce alebo tradičné remeselné postupy.
Info- Titul: Modrotlač na Slovensku / Blueprint in Slovakia
- Autorka: Oľga Danglová
- Vyšlo: vo Vydavateľstve ÚĽUV v novembri 2014 v rozsahu 376 strán
Dostupnosť: 29 €; v predajniach ÚĽUV, objednaním na dobierku cez publikacie@uluv.sk