11.10.2014
blog
Týždeň čínskych filmov predstaví súčasnú čínsku kinematografiu

V pondelok 13. októbra 2014 sa v bratislavskom Kine Lumière začne prehliadka Týždeň čínskych filmov, ktorá slovenským divákom ponúkne súčasnú čínsku filmovú produkciu.

Na výbere siedmich filmov ukáže nielen obraz čínskej spoločnosti, ale aj reflexiu jej histórie a kultúry očami domácich tvorcov. Prehliadka potrvá do 17. októbra 2014 a vstup na projekcie je voľný.

Program prehliadky Týždeň čínskych filmov ponúkne sedem filmov z obdobia posledných piatich rokov. Tematicky sa vracajú k historickým udalostiam krajiny, ale vo výbere sú aj diela, ktoré sa odohrávajú v súčasnej Číne. Medzi ich režisérmi sú i významní a oceňovaní čínski filmári.

Otváracím filmom prehliadky je snímka o živote legendárneho čínskeho filozofa Konfucius (2010) režiséra Hu Mei. Dej filmu sa odohráva v období, keď všetky štáty bojovali proti sebe s cieľom vytvoriť jedno kráľovstvo.

Z histórie čerpajú aj ďalšie filmy prehliadky. Snímku Kvety vojny (2011) nakrútil známy čínsky režisér a producent Zhang Yimou (Hrdina, Klan lietajúcich dýk, Kliatba zlatého kvetu) a odohráva sa v roku 1937, keď v Číne vypukla druhá čínsko-japonská vojna. Film hľadá odpoveď na otázku, aký je význam obete a cti v čase nezmyselných bojov. Zhang Yimou má v prehliadke aj film Láska pod hlohovým krom (2010) o stretnutí dvoch ľudí z rôznych rodinných pomerov v čase čínskej kultúrnej revolúcie.

Prehliadka uvedie aj zatiaľ posledný film celosvetovo známeho čínskeho režiséra a scenáristu Wong Kar-waia (Stvorení pre lásku, 2046, Moje čučoriedkové noci). Jeho Veľmajster (2013) zachytáva život majstra bojového umenia wing-čeun Ip Mana, ktorého pokojný život sa zmení po stretnutí s majstrom bojových umení zo severnej Číny. Wong Kar-wai vo svojom vizuálne podmanivom filme predstavuje legendárneho Ip Mana ako osobnosť, ktorá svojím životom a činmi vyjadruje filozofiu a fyzickú eleganciu kung-fu. V minulosti sa odohráva aj snímka Mulan (2009) v réžii Jingle Ma o dcére starého vojaka, ktorá môže vstúpiť do armády len v preoblečení za muža.

Prehliadku dopĺňajú filmy Pátranie (2012) režiséra Chen Kaige o mladej žene, ktorej náhle skomplikuje život nevyliečiteľná choroba, a Cesta do školy (2009) režisérskej dvojice Chen Peng a Jiahuang Peng s dobrodružným príbehom chlapca z etnickej skupiny Lisu.

Prehliadka Týždeň čínskych filmov sa koná pri príležitosti 65. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi Čínskou ľudovou republikou a Slovenskom. Organizujú ju Štátna správa pre tlač, publikácie, rozhlas, film a televíziu Čínskej ľudovej republiky, Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky v SR, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Slovenský filmový ústav.

Vstup na projekcie je voľný, otvárací film Konfucius (r. Hu Mei) je len na pozvánky.

Všetky filmy sa budú premietať v pôvodnom znení s anglickými titulkami a slovenskými elektronickými titulkami.

Naposledy sa Týždeň čínskeho filmu konal v Bratislave v roku 2004.

Program prehliadky: 13.10. 18.00 – Konfucius (r. Hu Mei) – len na pozvánky

14.10.

20.30 – Mulan (r. Jingle Ma) 15.10. 17.30 – Cesta do školy (r. Chen Peng, Jiahuang Peng)

16.10.

20.30 – Kvety vojny (r. Zhang Yimou)

17.10. 20.30 – Veľmajster (r. Wong Kar-wai)