Od pondelka 25. januára ponúkne streamovacia služba DAFilms retrospektívu tvorby významného slovenského režiséra Dušana Hanáka. Dostupná bude nielen na slovenskej lokálnej platforme DAFilms.sk, ale aj na medzinárodných stránkach DAFilms Europe, DAFilms Asia a DAFilms Americas.
Sedem dlhometrážnych a sedem krátkometrážnych Hanákových filmov, ktoré boli digitálne reštaurované v Slovenskom filmovom ústave (SFÚ), predstavuje prvú komplexnú a celosvetovo dostupnú online retrospektívu tohto zásadného autora.
Režisér, scenárista a fotograf Dušan Hanák je jedným z najvýznamnejších slovenských filmových tvorcov. Jeho kinematografické diela patria v zahraničí k najžiadanejším, čo aktuálne potvrdila aj príprava jeho súhrnnej retrospektívy na platforme DAFilms.
„Sme veľmi radi, že vďaka spolupráci so Slovenským filmovým ústavom sa nám darí plniť cieľ, ktorý sme si vytýčili pri založení našej platformy – a to sprístupniť domácu tvorbu nielen prostredníctvom súčasnej produkcie, ale aj naprieč jej dejinami a osobnosťami,“ hovorí Dorota Zacharová, projektová manažérka DAFilms.sk. „Sme radi, že môžeme začať práve atraktívnou retrospektívou osobnosti, ako je Dušan Hanák, ktorého meno rezonuje v celosvetovom kontexte. Nakoniec o tom práve svedčí aj záujem našich kurátorov v Európe, Amerike a Ázii, ktorí venujú tejto retrospektíve prioritný priestor.“
Dušan Hanák študoval réžiu na pražskej FAMU v rokoch 1960 až 1965, v období kultúrneho rozmachu, v ktorom sa formovala československá nová vlna. Po skončení školy od roku 1965 pôsobil v Štúdiu krátkych filmov, kde vznikli jeho úspešné krátke snímky, a od roku 1968 v Štúdiu hraných filmov v Bratislave. Dlhometrážne filmy začal Hanák nakrúcať až po okupácii Československa.
Mnohé z Hanákových filmov získali prestížne ocenenia. Už za svoj hraný debut 322 (1969) získal Veľkú cenu na MFF v Mannheime, jeho dlhometrážny debut na poli dokumentárneho filmu Obrazy starého sveta (1972) bol s úspechom uvedený v mnohých krajinách sveta a získal ocenenia v Nyone, Mníchove, Montreale i Cenu Asociácie losangeleských filmových kritikov ako najlepší dokumentárny film. Medzinárodne úspešné boli aj Hanákove filmy Ružové sny (1976) a Ja milujem, ty miluješ (1980), ktorý mu vyniesol Strieborného medveďa na MFF v Berlíne.
Retrospektíva Dušana Hanáka na DAFilms uvedie všetky jeho dlhometrážne diela. Psychologický príbeh o chorobe jednotlivca a spoločnosti 322, ktorým Hanák debutoval, ďalej komédiu o dedinskom poštárovi Jakubovi a cigánke Jolanke Ružové sny, tragikomédiu o starom mládencovi a zároveň emotívnu výpoveď o ľuďoch z periférie Ja milujem, ty miluješ, aj psychologické filmy Tichá radosť (1985) o hľadaní hodnôt v živote tridsaťšesťročnej zdravotnej sestry a Súkromné životy (1990) o životných osudoch dvoch nevlastných sestier.
V kolekcii je aj jeden z najoceňovanejších slovenských celovečerných dokumentov Obrazy starého sveta, Hanák v ňom prináša sugestívne portréty starých ľudí z Liptova a Oravy, ktorí dokážu aj v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní. Nechýba tiež jeho druhý dlhometrážny dokument Papierové hlavy (1995) o vzťahu občana a moci, o rôznych podobách porušovania ľudských práv v Československu v rokoch 1945 – 1989.
Diváci si budú môcť pozrieť i Hanákove krátke filmy. V kolekcii sú Analógie (1965) o práci klaviristky, choreografky a sochára, Artisti (1965) zo zákulisia života artistov počas zimnej prestávky či Učenie (1965) z prostredia učňovskej mládeže, ocenené na festivale v Oberhausene. Nechýba ani konfrontácia domácich reálií s pohľadmi cudzincov Prišiel k nám Old Shatterhand (1966) a vo výbere sú aj Variácie kľudu (1966), Výzva do ticha (1965) a záznam adventnej omše v Spišskej Sobote s autentickou liturgiou a spevmi Omša (1967), ktorý zvíťazil na Bienále mladého umenia v Paríži.
Dušan Hanák je držiteľom štátneho vyznamenania Pribinov kríž I. triedy. Ocenenia za celoživotné dielo a mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii mu udelili na festivaloch v Bergame, Karlových Varoch, Terste a Sofii.
„Spoluprácu s platformou DAFilms si veľmi vážime. Fokus na klasickú slovenskú kinematografiu, ktorá je súčasťou fondu Národného filmového archívu SFÚ, je pre nás dôležitý v snahe o sprístupňovanie audiovizuálneho kultúrneho dedičstva aj v snahe o rozvíjanie historickej filmovej pamäti. Je preto dôležité, že prvú kompletnú retrospektívnu prehliadku na DAFilms bude mať esenciálny tvorca československej novej vlny Dušan Hanák,“ hovorí o retrospektíve Hanákových filmov Peter Dubecký, generálny riaditeľ SFÚ.
„Nielen preto, že jeho filmy patria k najvýznamnejším dielam slovenskej kinematografie, ktoré majú stále veľké divácke prijatie aj medzinárodné ocenenia, ale určite aj pre hlbokú úprimnosť, autentickosť i humor, ktoré ich sprítomňujú dnešným divákom. Práve Hanákov film Obrazy starého sveta sme v Slovenskom filmovom ústave vydali ako vôbec prvý DVD nosič so slovenským filmom a jeho dvojnásobná reedícia len potvrdzuje neutíchajúci záujem o tvorbu tohto významného režiséra.“
Dubecký tiež pripomína, že „všetky filmy v spomínanej retrospektíve prešli dôkladným digitalizačným a reštauračným procesom a diváci ich uvidia vo vysokej technologickej kvalite, čo považujeme za nesmierne dôležité.“
Retrospektíva Dušana Hanáka bude na platforme DAFilms dostupná v rámci predplatného, aj prostredníctvom platby za jednotlivé tituly.
Cena jednotlivého titulu je 2,50 eur za dlhometrážnu tvorbu a 1,50 eur za krátky film do 30 minút.
Dafilms.sk je regionálnou verziou medzinárodného portálu DAFilms.com, ktorý patrí k najstarším streamovacím portálom na svete. Platforma uvádza tvorbu najrenomovanejších svetových autorov.
Z unikátnych filmových zbierok SFÚ si záujemcovia na DAFilms môžu pozrieť aj programový špeciál nazvaný 1963: prelomový rok pre slovenský dokumentárny film s filmami od Martina Slivku, Ladislava Kudelku, Milana Černáka a ďalších tvorcov a tiež unikátnu kolekciu dobových kinoreklám pod názvom Reklamný film 50-tych rokov.
Zoznam filmov (v abecednom poradí):
Krátkometrážne:
Analógie, 1965, 16 min.
Artisti, 1965, 14 min.
Omša, 1967, 12 min.
Prišiel k nám Old Shatterhand, 1966, 12 min.
Učenie, 1965, 15 min.
Variácie kľudu, 1966, 12 min.
Výzva do ticha, 1965, 12 min.
Dlhometrážne:
322, 1969, 94 min.
Ja milujem, ty miluješ, 1980, 101 min.
Obrazy starého sveta, 1972, 65 min.
Papierové hlavy, 1995, 100 min.
Ružové sny, 1976, 85 min.
Súkromné životy, 1990, 103 min.
Tichá radosť, 1985, 92 min.