12.03.2024
blog
Filmový kabinet špeciál v Kine Lumière predstaví majstra napätia Alfreda Hitchcocka
Alfred Hitchcock je známy ako majster napätia, jeho najslávnejšie diela patria k najcitovanejším v dejinách kinematografie. Hitchcockovu tvorbu priblíži projekt venovaný dejinám svetovej a slovenskej kinematografie Filmový kabinet špeciál v Kine Lumière, ktorý prostredníctvom vybraných režisérových filmov poodhalí tajomstvo hitchcockovského štýlu. Pripravených je päť projekcií spojených s odborným lektorským výkladom, prvé stretnutie sa uskutoční v utorok 13. februára o 18.00 hod.

Každý cinefil pozná uhrančivé obrazy z filmov Alfreda Hitchcocka. Režiséra, ktorého filmová dráha sa začala v časoch nemej kinematografie a skončila v ére širokouhlého plátna, farebného filmu a stereo zvuku, hovorí filmová teoretička Katarína Mišíková, ktorá bude divákov projektom Filmový kabinet špeciál v Kine Lumière sprevádzať.

Počas šiestich dekád tento zavalitý muž v tmavom obleku s cigarou nakrútil 53 filmov a vytvoril dva televízne seriály. Hoci nikdy nezískal sošku Oscara za réžiu, inšpiroval ďalšie generácie a jeho filmy sú aj dnes pre filmových profesionálov slovníkom filmovej reči a pre milovníkov filmu arzenálom kultových scén. Za reputáciou ´majstra napätia´, ktorého autorskou značkou sa stali aj povestné epizodické roly vo vlastných filmoch, sa však skrýva čosi, čo presahuje hranice žánrov i historických epoch: esencia filmu, schopnosť filmovými obrazmi vytvoriť zdieľanú divácku skúsenosť.

Hitchcock začal pre film pracovať v 20. rokoch minulého storočia v Anglicku, krátko pred 2. svetovou vojnou odišiel do Hollywoodu a počas svojej filmovej kariéry prenikol do všetkých filmových profesií.

Počas práce na koprodukčných projektoch v Nemecku sa zoznámil s dielami nemeckého expresionizmu a sovietskej montážnej školy, z ktorých dokázal pre vlastnú tvorbu vyťažiť schopnosť rozprávania obrazom a vyjadrovania vnútorných emócií vizuálnou atmosférou a technikami montáže, približuje Mišíková.

Filmový kabinet špeciál predstaví päticu režisérových snímok, sú medzi nimi aj jeho tri najslávnejšie tituly Okno do dvora (1954), Vertigo (1958) a Psycho (1960).

Všetky filmy v projekte sú zreštaurované a budú uvedené v zdigitalizovanej 4K podobe.

Filmový kabinet špeciál otvorí film Ani tieň podozrenia (1943), ktorý Hitchcock označil za svoj najobľúbenejší. Spája v ňom ironický pohľad na malomestskú idylu s precízne dávkovaným rozprávačským napätím, vo filme pracuje s motívom dvojníctva a technikou identifikácie, ktorými zneisťuje morálnu pozíciu postáv i diváka.

Film Okno do dvora vošiel do dejín ako metafora voyerizmu a zároveň je ukážkou budovania hitchcockovského napätia, keď režisér necháva divákov zdieľať protagonistovu perspektívu príbehu, čo v nich vyvoláva pochybnosti, neistotu i pocit viny.

Vo filme Vertigo Hitchcock prostredníctvom kamery vytvoril efekt, ktorý divákom navodzuje pocit strachu z výšok.

Premietne sa aj špionážna komédia Na sever severozápadnou linkou (1959), ktorá paroduje spravodajské hry veľmocí počas studenej vojny a Hitchcock v nej použil svoj povestný dramaturgický trik, a to zámienku na rozohratie zápletky.

Projekt uzavrie kultový film Psycho, ktorý preslávila scéna v sprche, jedna z najcitovanejších v dejinách kinematografie. Trvá iba 45 sekúnd, obsahuje však 70 rôznych postavení kamery a je ukážkou virtuózneho zvládnutia filmovej reči za použitia minimalistických prostriedkov, s ktorými Hitchcock bravúrne manipuloval diváckymi emóciami "ako keby hral na organe“, hovorí Katarína Mišíková. Podľa nej je tento film ukážkou majstrovského využitia klišé a rekvizít poklesnutých žánrov s maximálnym efektom

Filmový kabinet špeciál sa koná v termíne od 13. februára do 12. marca, každý utorok o 18.00 hod.

Štandardné vstupné na jednotlivé projekcie je 7 eur, pre držiteľov preukazov filmových klubov, ZŤP a seniorov je vstupné 6 eur.

Držitelia kariet Lumierka majú vstup v cene 5 eur, kartu Lumierka je možné zakúpiť si v pokladni kina i online.

Pozrite si program Kina Lumiére