výstava
Ján Švec: Ako živé

Výstava ilustrácií Jána Šveca. 

Dátum vernisáže:
25.11.2021 18:00, Št
26.11.2021, Pi - 27.01.2022, Št

Kurátori výstavy: tím TOTO! je galéria

Vedecká ilustrácia – hej, tá z encyklopédií – zvieratá, rastliny, kamene, kosti  rozkreslené (doslova) na mikro-metre, silné v detailoch… Pamätáte sa, ako fascinujúco na vás pôsobili, keď ste tie knihy v detstve čítali? Učili ste sa z nich, ako vyzerajú listy, stopy, dinosauri alebo aj akváriové ryby? Asi ani vám vtedy nenapadlo, že tie takmer fotografické miniatúrne diela niekto hodiny a hodiny konštruoval. Hodiny a hodiny študoval, skúmal farebnosť, štruktúry. Precízne.

Ján Švec bol skromný výtvarník. Ilustroval málo rozprávkových a príbehových kníh, zato jeho produkcia vedeckej ilustrácie je mohutná. Naše vtáky, Z ríše hmyzu, Akvárium v kocke. Mnohé z tých kníh sa prenášajú z knižnice do knižnice. Často sa vytiahnu len na chvíľu, keď deti a rodičov nesmierne baví spoločne zisťovať, čo to vlastne videli v lese, skúmať drobné odlišnosti. Alebo položiť na obrázky pauzák a začať ich obkresľovať. Presne podľa autora vrstviť ceruzkový podklad, vypĺňať ho anilinkami a ešte aj rámcovať tušom. 

Tie ilustrácie sú také samozrejmé, že si ani neuvedomujeme ich virtuozitu. Na stenách TOTO! je galéria uvidíte (bez preháňania) množstvo živočíchov, ktoré počas takmer štyridsiatich rokov Ján Švec vytvoril pre rôzne encyklopédie či odborné publikácie. Budete môcť obdivovať drobnokresbu, presnosť voči originálom zapožičaným zo Slovenského národného múzea – Prírodovedného múzea v Bratislave. Budete môcť na ne hľadieť cez lupu a skúmať ich detaily. 

Všetky tie roje motýľov, húfy rýb či kŕdle vtákov na maličkých obrázkoch stojí za to vidieť. Tak sa k nám na ne príďte pozrieť. 

Odporúčame

Colours of Ostrava 2022

13.7.2022 - 16.7.2022 / Ostrava / Dolní Vítkovice

TIP

Generácia Z: Krása nevídaná

26.1.2022 - 26.1.2022 / DPOH Mestské divadlo

TIP

Scott Bradlee's Postmodern Jukebox

St 22.6.2022 / Majestic music club

TIP

Lazarus (Divadlo Aréna v DPOH)

DPOH Mestské divadlo / Divadlo Aréna

TIP