letný festival
Fokus – Pokus

Fokus – Pokus je divadelná prehliadka. Nie však len taká obyčajná. V pilotnom ročníku si za cieľ kladie priniest do Nitry výber z toho najzaujímavejšieho a umelecky najhodnotnejšieho, čo sa za uplynulú dobu vyprodukovalo na bratislavskej nezávislej scéne.

Táto akcia sa konala v minulosti

Fokus – Pokus - Festival súčasného nezávislého divadla

Do budúcnosti si festival kladie ambíciu rozšíriť prehliadku ako o počet dní, tak i o inscenácie z celoslovenského, no i zahraničného nezávislého divadla – obzvlášť zo susediacich krajín V4.

Jeho ideou je neustále rozširovať a podporovať kultúrne a umelecké povedomie a napomôcť tiež k trvalej udržateľnosti myšlienky divadla – slobodného a neustále vedúceho dialóg s návštevníkom, ako i k rozvoju konštruktívno-kritického myslenia občanov. Aj preto už pilotná verzia festivalu ponúka diskusie s tvorcami každej jednej inscenácie.

Súčasťou podujatia však budú tiež koncerty a DJ sety, či chill out a gastro zóna.

Začiatok: 19.00

Program

Piatok 13.9.2019


19:00 – SHSSSSH... It´ll be ok
Multisenzorická performance poskytuje slobodu pohybu, dobrovoľne si volí miesto, z ktorého chce skúmať prostredie. Vône, vizuálne a haptické vnemy, zvuky, hlas, pohyb a celková atmosféra priestoru sú namiešané so zreteľom na variabilné potreby kolektívnej rekreácie. Kde sú hranice medzi pasívnym prijímaním a aktívnym vnímaním, spontánnou interaktivitou a choreografiou pre zrkadlové neuróny?

21:30 – Negatív_Egotrip
Autorská performatívna analýza a súčasne divadelná esej, mapujúca tému násilia. Prostredníctvom kolektívnej autorskej tvorby ide o rozbor medziľudského vzťahu redukovaného na JA. Bez očakávania odhaliť východiska zániku. Bezbrehá verbálna sebadeštrukcia. Telesná kompozícia v plienkach. Eliminácia ty. Negácia existencie.

réžia_martin hodoň scena/kostým/svetlo_matoha & co hudba_ink midget účinkujú_maria sevčiková_júlia hamranová_lukáš jurko_matej valašík produkcia_gaffa oz

22:30 – Warmpu party: Riava
Čo by to bolo za festival, ak by neponúkal poriadnu warmup party! Skvelú atmosféru navodí RIAVA. Mladá bratislavská kapela, ktorá si vďaka svojmu špecifickému zvuku vylúžila pomenovanie "slovenskí Alt-J" však nie je žiadnou vykrádačkou britskej hudby, čo dosvedčia aj skvelé poetické texty speváčky Hany Sumbalovej, ktorej tvoria podkres výnimočné zvuky klavíra, gitara, bicích a synthov.

Spev – Hana Sumbalová Klavír – Marek Votruba Gitara – Vadim Ramacsay Bicie – Dominik Špuler

----------

Sobota 14.9. 2019

17:00 –  Folkore not war x Nech žije vojna
Tanečno-divadelná inscenácia zoskupenia Uhol_92 vychádza zo spomienok Slovákov a Sloveniek na prvú svetovú vojnu. Folklórny materiál tu dostáva súčasný zvuk a pohyb nový tvar. Nie vždy sa vojna diala „im“ a „tam“. Akú správu nám zanechali naši pra-pra-prastarí rodičia?

Koncept, réžia: Alžbeta Vrzgula Účinkujú: Kaťuša Gurová, Zuzana Sehnalová, Viera Šedá Choreografia: Zuzana Sehnalová Hudba: Stroon Scéna, kostýmy: Alžbeta Kutliaková Produkcia: Katarína Marková

19:30 – Eva
Inscenácia pracujúca s prvkami fyzického odhaľuje mechanizmus fanatického vzťahu muža a ženy, obludnú a hrôzostrašnú podobu lásky. Tvorcovia spájajú päť ženských osobnosti - Eva Braunová, Nadežda Alliluyeva, Lutz Gizella, Clara Petacci, – manželiek politických vrahov. Posledná z nich, Viera, je ich priesečníkom. Eva je inscenáciou o moci, vôle, fanatizme a slepej a zničúcej láske.

réžia_martin hodoň dramaturgia_dáša čiripová performer_peter tilajčík hudba_jozef vlk lighting design_šmalo

21:30 – Party: Matwe Drappenmadchenfeller
Matwe je multižánrový človek. Okrem DJingu sa profesionálne hýbe aj na organizačnom pozadí klubov a festivalov. Jeho klubovým domovom je Nová Cvernovka v Bratislave, kde organizuje techno žúrku Nočná, jeho srdcovým domovom je festival Pohoda v Trenčíne, na ktorom sa organizačne podieľa.

Ako Matwe Drappenmadchenfeller hráva najmä neo-swing, nujazz a alternatívnu elektroniku, pričom svojou neo-swingovou “smršťou” roztancoval na rôznych akciách už tisíce ľudí.

----------

Nedeľa 15.9. 2019

16:30 – Kapitalks: Radikálne mladé divadlo?
Na diskusii angažovaného spoločensko-kultúrneho mesačníka Kapitál sa jeden z organizátorov festivalu a zároveň vedúci divadelnej rubriky v novinách Kapitál, bude zhovárať s niekoľkými diskutérmi o tom, či je mladé divadlo radikálne a čo vôbec znamená.

19:00 – 1993
Autorský projekt českých a lsovenských tvorcov, v ktorom sa dozviete, čo si myslia mladí ľudia o rozpade Českolsovenska. Divadlo DPM a Divadlo na cucky to všetko ponúkajú s humorom, iróniou a snahou lepšie spoznať jeden druhého. Autentická výpoveď o časoch nie tak dávnych. Alebo hej?

21:30 – Afterparty: Darkness positive 
Od augusta 2012 chalani tvoria pod menom Darkness Positive. Žijú oxymorón, stereotyp nepoznajú vďaka hudbe ktorú hrajú. Žiadny hudobný žáner im nieje cudzí, pretože hudba je oslava. V roku 2018 im vyšiel album "Prvý dojem" pod vydavateľstvom Slnko Records a zatiaľ sa tešia dobrému zdraviu.

Zostava: Gitara, Spev - Šimon Švidraň Basgitara - Adrián Simonides Bicie - Matej Richtarčík

--------

Vstup: 6€ / 3€ - podľa podujatia
Permanentky: 27€ / 18€ študent

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor Viac Kultúry. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

Vták

Po 24.2.2020 / Dom kultúry Ružinov

TIP

Matej a Juraj Krén / Knihy - Obrazy

26.9.2019 - 1.3.2020 / GMB - Pálffyho palác

TIP

Mystify Michael Hutchence

Pi 21.2.2020 / Kino Lumière

TIP

Pavol Hammel

Ne 8.3.2020 / Šimák Zámok Pezinok

TIP