iná akcia
prednáška / diskusia
Prechádzka / exkurzia
UŽ! (po)Otvárame novú Slovenskú národnú galériu v Bratislave

V nedeľu 11. decembra vás od 10:00 pozývame do nových priestorov, kde vás bude čakať celodenný program až do 20:00, dve úvodné výstavy, špeciálny projekt diel v architektúre a neopakovateľný pocit z jedinečnej novoty, na ktorý sme všetci dlho čakali.

Táto akcia sa konala v minulosti


Novou budovou vás po prvýkrát prevedie výstava Prológ. 12 farieb reality. V dvanástich tematických výstavných situáciách uvidíte diela starého, moderného aj súčasného umenia zo zbierok SNG vo vzájomných dialógoch a viac či menej prekvapivých vzťahoch. 

Ďalšou novinkou bude interaktívna výstava Prečo (ume)nie?, v ktorej vám odpovieme na najčastejšie otázky publika spojené s umením. 

Poslednou vrstvou bude výstava samotnej budovy Monumentálky. Jej rôzne zákutia sme v duchu starých palácových tradícií doplnili umením. Pri prechádzke galériou sa budete môcť nechať prekvapiť, ohúriť a presvedčiť sa, že umeniu to spolu architektúrou svedčí.

Počas nedeľného otváracieho dňa bude pre vás pripravená pop-up kaviareň, kníhkupectvo Ex Libris v SNG s našim merchom a katalógmi, fotostena a mapa areálu zadarmo.

Aj keď galéria nebude ešte 100% zariadená, nechceli sme už dlhšie čakať. Jednotlivé časti galerijného areálu na brehu Dunaja budeme pre vás otvárať postupne. V priebehu nasledujúceho roka pre vás sprístupníme aj stále expozície, kinosálu, modernú knižnicu, stálu kaviareň a galerijné kníhkupectvo.

Vstup voľný!

Program

• 10.00 Vitajte! Otvárame brány

• 10.00 – 18.00 Tvorivá výprava: Dobrodružstvo s Ester N
Objavujte novú budovu SNG s celou rodinou! Cez príbeh dvanásťročnej hrdinky knihy Kde je Ester N? preskúmate rôzne miesta – aj také, kde sa bežne nedostanete. Všimnete si zaujímavé detaily, zákutia či výhľady a užijete si nové priestory pri tvorivých zadaniach. Príďte na dobrodružnú výpravu s mapou po galérii!

• 10.00 – 19.00 Premietanie: Galéria na plátne
Spoznajte SNG aj cez archívne audiovizuálne dokumenty a videá! Premietame celý deň v kinosále.

• 11.00 Dialóg: Prečo umenie?
Musí byť umenie vždy krásne? Kto je umelec alebo umelkyňa? Potrebujú umelecké diela názvy? Ak si lámete hlavu nad podobnými otázkami, príďte na spoločný dialóg s galerijnou pedagogičkou Barborou Tribulovou. Predstaví vám sprievodcu k výstave Prečo (ume)nie? aj rovnomennú knihu, s ktorou môžete objavovať základné princípy vizuálneho umenia.

• 13.00 Prechádzka: Umenie v architektúre I. – úžitkové umenie
Výklad kurátorky Viery Kleinovej k vybraným dielam úžitkového umenia, ktoré sa stali súčasťou architektúry novej SNG v rámci projektu Monumentálky.

• 14.00 Prezentácia architektonického sprievodcu: Biela a červená
Uveďte do života spolu s nami čerstvo vydanú publikáciu – sprievodcu, ktorý vás prevedie zrekonštruovaným areálom SNG. Príbehy a zaujímavosti vám predstaví editorka a spoluautorka textu, kurátorka Eva Kotláriková.

• 14.00 – 17.00 Workshop: Skicuj, rysuj, tvor
Zažite atmosféru architektonického ateliéru – navrhnite, nakreslite a vytvorte si model budovy na praktickom workshope pre rodiny s deťmi.

• 17.00 – 18.00 Prednáška: Projekt galéria
Prednáška Pavla Paňáka a Martina Kusého (Architekti BKPŠ), autorov projektu prestavby SNG, v kinosále.

• 18.00 Prechádzka: Umenie v architektúre II. – socha
Výklad kurátorky Vladimíry Büngerovej k vybraným sochárskym dielam, ktoré sa stali súčasťou architektúry novej SNG v rámci projektu Monumentálky.

• 17.00 – 20.00 DJ set: Rozhýbte seba aj novú SNG počas 3-hodinového setu.

• 19.00 Tanečná performancia: Komplementarita
Ikonické Premostenie ožije vďaka tanečnej performancii k vystavenému dielu Stana Filka RETROOQS.F. 12 farieb reality (choreografia: Petra Fornayová).

• 20.00 Zatvárame brány.

Odporúčame

Metropolitný orchester Bratislava - Na bratislavskom bále

Ne 12.2.2023 / Dom kultúry Zrkadlový háj

TIP

Lucie Bílá

Ne 25.6.2023 / Šimák Zámok Pezinok

TIP

Fašiangový Tanečný dom

Št 16.2.2023 / V-klub (Véčko)

TIP

Vidiek

Ut 7.2.2023 / .klub pod lampou

TIP